Bitcoin (BTC) Düşüyor: Tek Bir Ethereum (ETH) Balinası Piyasayı Alt Üst Etti!

İlayda Peker

Bugün kripto para birimlerinde büyük düşüşler olduğunu görüyoruz. ABD seçimlerinin getirdiği belirsizliklerin yanında analistlere göre, bir Ethereum (ETH) balinasının gerçekleştirdiği 4.000 ETH’lik işlemin de bahsi geçen düşüşten sorumlu olabileceği ifade ediliyor.

Şu anda ise hem piyasada hem Ethereum’da düşüşün ne kadar derine inebileceği büyük bir merak konusu olarak karşımıza çıkıyor

Kripto Paralar Düşüşe Geçti

Kripto para dünyasını takip eden kişilerin farkında olduğu gibi 2020 yılı başında piyasa hacmi bakımından en büyük ikinci kripto para birimi olan Ethereum, lider kripto para birimi Bitcoin’den (BTC) çok daha iyi performans göstermişti. Bunun sebebi ise net bir şekilde merkezsiz finansın (DeFi)  güçlenerek büyümesiydi.

Ancak sonrasında DeFi ekosistemindeki token’ların düşüşe geçmesi ile tüm piyasada ayıların hakim olması ve daha derin düşüşlerin görülmesi bekleniyordu. Her ne kadar DeFi token’larındaki kayıplar büyük olsa da Bitcoin’in tam zamanında başlayan rallisi çok daha büyük kayıplar olmasını engelledi.

Yine de analistlere göre eğer altcoin’lerdeki düşüşler hız kazanırsa bu durum BTC’yi de etkiler ve lider kripto para birimi de son zamanlardaki kazanımlarını kaybedebilir. Büyük bir ETH balinasının yaptığı son işlemin hedefinin de tam olarak bu olduğu düşünülüyor.

ETH Balinası Piyasayı Aşağı Çekti

Büyük bir satış emri dalgasıyla piyasaları hareket ettirebilen yeterince büyük bir balina, Bitcoin’in günler süren artış performansını tek bir satışla tersine çevirmiş olabilir. CoinMetrics verilerine göre Binance‘deki bir balina bu sabah gerçekleştirdiği 4.000 ETH’lik işlemle piyasayı alt üst etti.

Yazının yayına hazırlandığı sırada CoinMArketCAp verilerine göre Ethereum’un kendisi %5,78 düşüş yaşarken, Bitcoin’in %1,78 geri çekildiği görülüyor. Bu iki kriptoya ek olarak, Bitcoin Cash (BCH) %10,07, Chainlink (LINK) %9,77 ve Binance Coin (BNB) %6,82 geriledi.

Analistlere göre böyle bir geri çekilmenin özellikle seçim öncesinde yaşanmış olması çok daha büyük geri çekilmeleri beraberinde getirebilir.

Ethereum’un yanı dün Bitcoin’de de kısa sürede sert bir geri çekilme yaşanmıştı. Bunun sebebinin ise 3 etkene bağlı olduğu ifade edilmişti: CME farkı, büyük direnç ve aylık hareketli ortalamalar.


Total
16
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Çin’de 4 Milyon İşlemde 2 Milyardan Fazla Dijital Yuan Kullanıldı!

Sonraki Haber

Tüm ABD’nin PayPal’ın Kripto Hizmetinden Faydalanmasına Çok Az Kaldı!

İlgili Haberler