Bitcoin’i Öldürmeyip Güçlendiren 6 Olay

İlayda Peker

Bitcoin son birkaç yıldır oldukça hareketli zamanlar geçiriyor ve geleceğini şekillendirecek olaylara tanıklık ediyor. Bu olayların bir çoğu 2017 yılında başladı: CME’de Bitcoin vadelilerinin listelenmeye başlaması, Bitcoin’in 20.000 dolar ile rekor kırması, Amerika’nın para basma politikasının hız kazanması ve koronavirüs salgını gibi birçok olay Bitcoin’in geleceğini şekillendirdi ve şekillendirmeye devam ediyor.

Piyasanın önemli analistlerinden birisi lider kripto para birimi üzerinde kısa vadeli şok etkisi yaratan olayları derledi ve bu altı olayın Bitcoin’in gücünü ortaya çıkardığını dile getirdi.

Bitcoin’i Etkileyen 6 Olay

Bitcoin’in 2017 yılında yaşadığı boğa koşusu 20.000 dolara ulaştıktan sonra sert bir şekilde son buldu. Bitcoin’in rekor kırması CME vadeli işlemlerinin piyasaya sürülmesi ile yakından ilişkiliydi ve profesyonel yatırımcılara iyi bir fırsat sunulmuş oldu. Stock-to-flow modelinin yaratıcısı popüler analist Plan B, CME vadeli işlemlerinin Bitcoin’in karşılaştığı ilk şok olduğunu dile getirdi.

Öte yandan Plan B Bitcoin üzerinde şok etkisi yaratan diğer beş olayı; Amerika’nın 2018’deki ICO baskısı, Bitcoin ETF’leri ve SEC’in ETF’leri onaylamaması, Bitcoin SV hard fork’u, Bakkt vadeli işlemlerinin kullanıcı ile buluşmasının gecikmesi ve koronavirüs pandemesi şeklinde sıraladı. Plan B’ye göre bu olaylar Bitcoin’e yaka silktiren olaylar oldu. Ama aynı zamanda Bitcoin’in kötü olaylar karşısındaki esnekliğini de ortaya koyan olaylar yine bu olaylardı.

Bitcoin’in Gücü

Özellikle BTC’nin yeni ortaya çıkan bir piyasa olması ve geleneksel piyasalara göre daha küçük olduğu göz önünde bulundurulduğunda Bitcoin‘in son birkaç yılda görülen tüm bu olaylara rağmen nispeten yüksek fiyat seviyelerini koruyabilme kabiliyeti gerçekten etkileyici bir durum olarak karşımıza çıkıyor.

Analistlere göre de bu esnekliğin nihayetinde pozitif fiyat hareketine dönüşmesi mümkün. Twitter’ın önemli analistlerinden Crypto Jack, Bitcoin’in 2016 sonlarından itibaren fraktal bir yapıya sahip olduğunu ve bu yapının devam etmesi durumunda 14.000 dolarlık sınırın yakın zamanda aşılabileceğini ifade ediyor.Total
3
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

BTC Yorumları: BTC/USD Teknik Analizi 08/06/2020

Sonraki Haber

Bitcoin Fork’ları BTC’den Daha İyi Performans Mı Sergiliyor?

İlgili Haberler