750.000 Bitcoin’in (BTC) Kilidi Açılabilir!

İlayda Peker

Popülerlik kazanan yeni bir kripto teorisine göre, gizemli Bitcoin kurucusu Satoshi Nakamoto milyarlarca değerinde olduğu tahmin edilen BTC servetinin kilidini açmak için bir dizi ipucu bırakıyor.

Yüz Binlerce BTC

Bitcointalk’ta yayınlanan bir dizi yeni gönderiye göre, yatırımcılar Nakamoto’nun özel anahtarlarının keşfedilmesine yol açabilecek ipuçlarını aramaya başladı ve böylelikle Bitcoin’in ilk günlerinde çıkarılan yüz binlerce BTC’nin kilidini açılabilir.

Teori, 2013 yılında yayınlanan Sergio Demian Lerner’in, Bitcoin’in anonim kurucusu tarafından çıkarılan bloklarda istatistiksel bir dengesizlik olduğunu gösteren araştırmasına dayanıyor. Lerner, tek tip olmayan dağıtımın arkasında bir mesaj bırakmak için Satoshi tarafından amaca yönelik bir yaratım olabileceğini ifade ediyor.

Lerner o dönemde yaptığı açıklamalarda, “Satoshi, nonce’lerde parmak iziyle bir mesaj bıraktı. Uzak bir gelecekte görmemiz için bir mesaj.” ifadelerini kullanmıştı.

Bitcointalk kullanıcıları ise Satoshi’nin ilk blok ödüllerinin rastgele madencilik ile oluşturulmadığını, bunun yerine onun Bitcoin servetinin özel anahtarları için bir yol haritası oluşturabileceğini savunarak teoriyi daha da ileri götürdüler.

Eğer bu teori doğruysa ipuçları, Satoshi’nin bugünün fiyatına 34 milyar dolardan fazla değere sahip tahmini 750.000 BTC’yi içeren cüzdanların kilidini açabilir.

Bu Ne Anlama Geliyor

Bu kadar büyük miktarda Bitcoin’in kilidinin açılması ve anlık olarak piyasaya sunulması ile BTC fiyatında büyük düşüş yaşanabilir. Çünkü şu anda BTC fiyatının yükselmesinin arkasındaki bir etken de talebin arzdan çok daha büyük olması. Ama bu kadar yüksek miktarda BTC piyasaya sürülürse bu sefer arz artmış olacak. Dolayısıyla fiyatta düşüşler yaşanabilir.

Ancak özellikle kurumsal talep sebebiyle önümüzdeki aylarda arz kıtlığı yaşanabileceği ifade ediliyor. Bu açıdan bakıldığında da bahsi geçen Bitcoin’lerin piyasaya sürülmesi uzun vadede iyi olabilir.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Popüler Yatırımcı Ralliye Hazırlanan 8 Coin’i Açıkladı!

Sonraki Haber

Mike Novogratz 2024 Yılı Bitcoin (BTC) Fiyat Beklentisini Açıkladı!

İlgili Haberler