Yüzeye Çıkacak 4 Önemli Gelişme: Kripto Paraları Temelden Etkileyecek!

İlayda Peker

Kripto firmalarından gelen kötü haberler ve fiyat düşüşleriyle dolu olaylı bir yıla rağmen, kripto ticaret firması Cumberland’ın kıdemli araştırma analisti Steven Goulden, 2023’te kriptoda yüzeye çıkacak birkaç “yeşil filize” işaret etti.

“Year in Review” Raporu

24 Aralık’ta yayınlanan 14 sayfalık “Year in Review” raporunda Goulden, 2023’te önümüzdeki altı ila 24 ay içinde kripto için önemli ilerlemeye yol açacak gün yüzüne çıkacak 4 anlatı gördüğünü söyledi.

Bunlar arasında, non fungible tokenlerin (NFT’ler) bir markanın fikri mülkiyetini (IP) tokenize etmek için başvurulacak bir yöntem haline gelmesi, Web3 uygulamaları ve oyunlarının gerçekten popüler hale gelmesi ve Bitcoin (BTC) ve Ethereum’un (ETH) bir ulusun rezerv varlığı olarak daha yaygın bir şekilde kullanılabilmesi yer alıyor.

Goulden, NFT’lerin bugünkü noktaya kadar büyük ölçüde sanat alanıyla sınırlı kaldığını savunurken, NFT’ler için bir sonraki adımın NFT’ler ile bir markanın fikri mülkiyetinin birleştirilmesinde yatacağına inanıyor.

Öte yandan analist, Web3 dışındaki birçok şirketin NFT’leri kullanarak fikri mülkiyetten para kazanmak ve müşteri katılımını artırmak için halihazırda önemli ilerleme kaydettiğini belirtti. Bunlar arasında Starbucks müşterileri için NFT‘ler oluşturmak üzere Polygon ile Starkbucks ortaklığı ve Nike’ın kullanıcıların özelleştirilmiş spor ayakkabı NFT’leri tasarlamasına olanak tanıyan Swoosh’u piyasaya sürmesi yer alıyor.

Goulden bu noktada yaptığı açıklamalarda, “Bu şirketlerin Web3 girişimleri hakkındaki konuşmalarını dinlerken, müşteriler ve hayranlarla dijital etkileşimi bireysel deneyimin yeni bir yönü olarak gördükleri açık” sözlerini kullandı.

Ayrıca Goulden, NFT’lerin bireysel kullanıcılara satılmasının önemli ve yüksek marjlı gelir yaratma potansiyeline sahip olduğunu belirtti. Sadece dijital spor ayakkabılardan 200 milyon dolar gelir elde eden Nike bunun önemli bir örneği. Analist, Polygon’un MATIC, LooksRare’in LOOK ve 0xmon’un XMON tokenlerinin bu alanda öncülük etmesini bekliyor.

Gerçek Dünya Kullanım Durumları

Goulden ayrıca gerçek dünya faydası/kullanım durumları sağlayan Web3 platformlarının benimsenmesinin 2023’te güç kazanmaya başlayacağını düşünüyor ve şimdiye kadar Web2 tekellerini bozmanın son derece zor olduğunu kabul ediyor:

Goulden konuyla ilgili olarak, “Gerçek şu ki, bu gibi projeleri inşa etmek ve önyükleme yapmak zaman alıyor ve bu nedenle maddi gücün muhtemelen 12+ ay sonra, ciddi kullanıcı benimsemesinin ise muhtemelen 2-5 yıl sonra olacağını tahmin ediyoruz.” sözlerini kullanıyor.

Goulden’in altını çizdiği bazı gerçekten faydalı gerçek dünya platformları arasında BT işe alım platformu Braintrust, Nesnelerin İnterneti protokolü Helium, GPU işleme hizmeti Render, küresel haritalama projesi Hivemapper ve yolculuk paylaşım uygulaması Teleport yer alıyor.

Bitcoin ve Ethereum

Araştırma analisti son olarak, BTC ve ETH‘nin özellikle ihracata odaklanan ülkeler için bir rezerv varlık olarak potansiyel rolüne dikkat edilmesi gerektiğini öne sürdü. Goulden, dünyanın dört bir yanındaki birçok yüksek ihracat yapan ülkenin, kendi para birimlerini ABD Doları karşısında bastırmak için rezervlerini ABD hazine bonoları yerine kripto para birimi gibi alternatif varlıklarla stoklamayı seçebileceğini söyledi.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Solana ve NFT’lerde Son Durum: SOL 2023 Yorumu

Sonraki Haber

Popüler Kripto Cüzdanı Ele Geçirildi, 8 Milyon Dolar Çalındı

İlgili Haberler