Yüz Binlerce Bitcoin Satıldı: Piyasa Nasıl Tepki Verecek?

Yüz Binlerce Bitcoin Satıldı: Piyasa Nasıl Tepki Verecek?

Lider kripto para birimi Bitcoin bu yazının kaleme alındığı an itibariyle yeniden %1 yükseliş ile harekete geçmiş olsa da son 24 saat içerisinde çok sert bir düşüş yaşadığı biliniyor. Bu düşüşün ana kaynağı ABD’deki işsizlik verilerinin açıklanması ve ABD Dolarının değer kazanması şeklinde vurgulanmakta.

Bitcoin dün yaşanan bu gelişme sonrasında çok sert bir düşüş yaşamış ve bir anda 400 dolarlık kayıp ile yatırımcıları endişeye sürüklemişti. Bir anda yaşanan bu düşüşte toplamda 231.000’den fazla Bitcoin’in ve 3,5 milyondan fazla Ethereum’un satıldığı ortaya çıktı.

231.000 Bitcoin Satıldı

Chainalysis tarafından yayınlanan güncel verilere bakıldığında 231.000 Bitcoin’in satışının fiyat düşüşündeki temel etmen olduğu görülüyor. Uzmanların konu hakkındaki açıklamalarına bakıldığında bunun aslında satış baskısı oluşturmak için değil, tam tersi kar satışı yapmak için atılan bir adım olduğu görülmekte.

Yatırımcıların birçoğu ABD Dolarının güçlenmesi durumunda Bitcoin’in düşeceğini tahmin ediyordu ve beklenen oldu. Bu olayın öncesinde bazı yatırımcıların yüklü ETH ve BTC satmaları ise oldukça doğal. Elindeki BTC’leri ve kripto paraları satıp dipten alım yapan yatırımcılar bu sayede iki kere kazançlı duruma geçmiş oldular.

Bitcoin balinalarının sayısında da ciddi bir artış olduğu görülüyor ve bu durum fiyat dalgalanmalarının çok daha sık yaşanmasına yol açabilir. Bütün bunlara rağmen Bitcoin‘in bu yıl sonu 20.000 dolara kadar çıkabileceği düşüncesi hala sürüyor.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.