Balinaların Sayısındaki Artışın Sebebi Ne, Sonucu Ne Olacak?

İlayda Peker

Kripto bilgi paylaşım firması Glassnode’e göre, 2020’nin ilk yedi ayında yaklaşık 2.2 milyar dolarlık Bitcoin (BTC) merkezi borsalardan çıktı. Bu net çıkışın büyük çoğunluğu ikinci çeyrekte meydana geldi. Glassnode, 55.400 BTC’nin ilk çeyrekte borsalardan çekilirken, Nisan ve Haziran ayları arasında 174.000 BTC’nin çıkış yaptığını açıkladı.

Balinaların Sayısı Arttı

Firmanın yaptığı açıklamalara göre borsalardan çekilen büyük miktarlardaki Bitcoin’ler sayesinde Nisan ayından sonra BTC balinalarının sayısı %3 arttı. Glassnode 1.000 BTC’nin üzerinde BTC bulunduran cüzdanların blaina olarak kabul edildiğini ifade etti.

Bunların yanında Glassnode, net değeri yüksek yatırımcıların varlıklarını güvende tutmak için borsalara güvenmek yerine BTC’lerini kendi kontrol altında tuttuklarını belirtiyor.

Konuyla ilgili yapılan açıklamalarda, “Balina sayısında son zamanlarda meydana gelen artışın çoğu yeni yatırım yapılan paralarla değil, BTC’lerini borsalardan çeken mevcut varlıklı yatırımcılar tarafından gerçekleştiği ifade edilebilir.” sözlerini kullanan Glassnode açıklamalarına şu şekilde devam etti:

Borsalardaki BTC dengesindeki bu azalmanın, Bitcoin balinalarının sayısındaki artışa denk geldiğini görebiliriz. Ayrıca balinaların BTC dengesindeki artışla da ilişkilidir, bu da balina hakimiyetini borsa hakimiyeti ile karşılaştırdığımızda görülebilir.

Öte yandan Glassnod, verilerinin, “balinaların Kara Perşembe’yi dibe inmek ve daha sonra bir sonraki boğa koşusunun beklentisiyle daha uzun vadede Bitcoin’lerini HODL olarak  geri çekmek için bir fırsat olarak kullanmış olabileceğini” gösterdiğini belirtti.

Bilgi paylaşım firmasına göre, balinaların tuttuğu toplam BTC seviyesi, 2016’dan 2020’nin başına kadar nispeten istikrarlı bir şekilde azaldı ve 6.7 milyondan 5.2 milyona %22’den fazla düştü. Ancak yılın başından bu yana bu sayı yukarı doğru kaymaya seyir izlemeye başladı.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

“Bitcoin Akıllı İnsanları Güçlü Kılıyor”

Sonraki Haber

XRP Yorumları: XRP/USD Teknik Analizi 24/07/2020

İlgili Haberler