Yeni Bir Tartışma Konusu: “Bitcoin (BTC) Aslında Dijital Bakır Olabilir”

İlayda Peker

Goldman Sachs’ın küresel emtia araştırması başkanı Jeff Currie, Bitcoin ve altın arasında uzun zamandır devam eden “enflasyon koruması” tartışmalarını reddetti ve Bitcoin’in daha çok bakır gibi riskli bir varlık olduğunu dile getirdi.

Bitcoin ve Bakır

1 Haziran’da CNBC’nin Squawk Box Europe programında konuşan Currie, bakır ve Bitcoin’in her ikisinin de volatilite nedeniyle riskten korunma için “riskli varlıklar” olarak çalıştığını ve altını daha istikrarlı bir “riskten korunma varlığı” olarak tanımladığını belirtti:

Currie konuyla ilgili açıklamalarında, “Dijital para birimleri altının yerini tutmaz. Eğer bir şey olacaksa bakırın yerini alabilirler, bunlar riske açık varlıklardır. Bunlar, enflasyon riskinden korunmanın değil, enflasyon riskinden korunma riskinin yerine geçerler.” sözlerini kullandı.

Bitcoin’in sadece 10 yıllık bir işlem geçmişi olduğunu dile getiren Currie, BTC ve bakır arasında da bir korelasyon olduğunu iddia etti. Yapılan açıklamalara göre bakır 2021 yılında oldukça volatil bir grafik çizdi ve 3 Ocak’ta 3,56 dolar olan fiyat 24 Şubat’ta 4,30 dolara yükseldi. Daha sonra bakır fiyatı 10 Mayıs’ta 4,80 dolara çıkmadan önce 3,50 dolar ile 4 dolar arasında işlem gördü.

Bu noktada Currie’nin yorumlarının Bitcoin’deki büyük düzeltme sonrasında geldiğini belirtmekte fayda var. Bilindiği gibi lider kripto para biriminin fiyatı 12 Mayıs’ta 57.000 dolar seviyesinde işlem görürken 1 hafta sonra 19 Mayıs’ta 30.000 dolara kadar gerilemişti.

İyi Enflasyon ve Kötü Enflasyon

Currie bunlara ek olarak farklı varlıkların koruma oluşturduğu iyi enflasyon ve kötü enflasyon olmak üzere iki olgu olduğunu belirtiyor ve “İyi enflasyon, talep onu çektiğinde oluşur.” sözlerini kullanıyor. Currie’ye göre Bitcoin, bakır ve petrol bu enflasyona karşı bir koruma oluşturabilir. Currie sözlerine şu şekilde devam etti:

Altın, emtia ve diğer girdi hammaddelerindeki kıtlık sebebiyle arzın kısıtlanması ise kötü enflasyona karşı korur.

Bunlara ek olarak Goldman Sachs patronu daha önce Nisan ayında yaptığı bir açıklamada, Bitcoin‘in değer deposu talebini daha iyi tasarlanmış başka bir kripto para birimine kaptırmaya karşı savunmasız olduğu için henüz dijital altın olarak görülemeyeceğini savunmuştu.Total
10
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Coinbase Dogecoin’i Listeledi, DOGE Fiyatı %11 Oranında Arttı

Sonraki Haber

LocalBitcoins DOGE ve ADA’nın da Aralarında Bulunduğu Yeni Coin’ler Ekledi

İlgili Haberler