Yeni Başlayanlar İçin Bitcoin Nedir?

Bitcoin Haber

Bitcoin tüm dünyada kullanımı her geçen gün artan kripto para birimidir. Bu yazıda Bitcoin’in ne olduğu, nasıl çalıştığı ve nasıl üretildiği gibi bilgileri bulabilirsiniz..

Bitcoin Nedir?

Bitcoin bir kripto para birimidir. Elektronik olarak üretilir ve saklanır. Hiç kimsenin kontrolü altında değildir. Dolar, Avro ya da TL gibi kağıda basılmaz. Tüm dünyaya yayılan bir bilgisayar ağına bağlı, yani Blockchain altyapısı üzerine kurulmuş bir dijital para birimidir.

Bitcoin Ne Demek?

Kripto para olarak bilinen ve sayıları son günlerde çoğalan para birimlerinin ilk örneğidir. Bitcoin mal ve hizmet alımında kullanılabilir. Bu anlamda klasik para birimlerine benzer. Ancak Bitcoin’in diğer klasik paralardan en önemli farkı merkezinin olmamasıdır. Bitcoin ağını kontrol eden bir kurum yoktur. Paranın üzerinde büyük bir bankanın kontrolünün olmaması insanları daha rahat hissettirmektedir.

Bitcoin’i Kim İcat Etti?

2008 yılında Satoshi Nakamoto takma adındaki bir yazılım geliştirici matematiksel kanıta dayanan ödeme sistemi Bitcoin fikrini ortaya atmıştır. Çıkış noktası merkezi bir otoriteden bağımsız, elektronik olarak hızlıca ve düşük masrafla transfer edilebilen bir para sistemi yaratmaktı.

Bitcoin Nasıl Üretilir?

Bu para geleneksel paralar gibi fiziksel olarak merkez bankalarının çatısı altında basılmaz. Merkez bankaları iç borçları kapatmak için para basar ve arzını artırarak zamanla paranın değerini düşürebilir. Buna karşılık Bitcoin dijital olarak herkesin serbestçe dahil olabileceği bir topluluk tarafından yaratılır. Bitcoin’ler birbirine bağlı binlerce bilgisayarın hesaplama gücünü kullanarak ‘kazılır’ ya da başka bir deyişle madenciliği yapılır. Bu bilgisayar ağı aynı zamanda yapılan transfer işlemlerinin geçerliliğini kontrol eder. Böylece kendi kendini kontrol eden bir ödeme sistemi ortaya çıkar.

Kaç Adet Bitcoin Var?

Bitcoin protokolü, yani kuralları, sadece 21 milyon Bitcoin’in madenciler tarafından üretilip dolaşıma çıkmasına izin verecek şekilde tasarlanmıştır. Ancak bu para birimi küçük parçalara da ayrılabilmektedir. En küçük birim 100 milyonda bir Bitcoin’e eşittir ve mucidin adı olan Satoshi olarak adlandırılır.

Bitcoin Nedir Nasıl Kullanılır?

Bitcoin matematiğe dayanıyor ve altyapısında Blockchain (blok zinciri) denen bir teknoloji bulunmaktadır. Sıradan para birimleri altın ya da gümüşe dayalıdır. Teorik olarak bankaya paranızı götürdüğünüzde karşılığını altın olarak alabileceğini bilirsiniz. Tabii pratikte bu hiçbir zaman mümkün olamaz, çünkü bankanın elinde herkese dağıtacak kadar altını yoktur. Bitcoin ise altın ile değil matematik ile desteklenir. Tüm dünyada insanlar matematik formülleri ile Bitcoin üreten bilgisayar programları kullanırlar. Bu matematik formülü gizli değildir ve herkes tarafından doğruluğu sınanabilir. Yazılım da açık kaynaklıdır. Bunun sayesinde isteyen herkes yazılımın doğru ve gerektiği gibi çalıştığını test edebilir.

Bitcoin Nedir Yorumlar

  1. Merkezi değildir: Bitcoin ağı bir kişi veya bir kurum tarafından kontrol edilmez. Bitcoin üreten ve işlemleri denetleyen her bilgisayar ağın bir parçasıdır ve birlikte çalışırlar. Yani teorik olarak bir merkezi birim para politikaları ile oynayarak değerini eritemez ya da insanların elinden Bitcoin’lerini alamaz şeklinde yorumlanır.
  2. Kurması kolaydır: Bankalar basit bir hesap açmak için bile bir çok süreci kullanıcıya uygular. Kurumsal hesaplarda bu daha da zordur. Kurumsal bir hesap açtırıp ödemelerinizi kredi kartıyla tahsil etmek için bürokrasinin çarklarını aşmanız gerekir. Bitcoin adresi ise saniyeler içinde alınıp tahsilata başlayabilirsiniz. Kimse soru sormaz, ücret istemez.
  3. Anonimdir: Bir noktaya kadar kimliğiniz gizlidir. Kullanıcılar birden fazla Bitcoin cüzdanı/adresi edinebilirler ve bu adresler siz istemediğiniz müddetçe isimler ya da kişisel bilgiler ile ilişkilendirilemez.
  4. Tamamen şeffaftır: Bitcoin ağı her transfer işleminin kaydını çok uzun bir muhasebe defterinde tutar. Bu deftere Blockchain (blok zinciri) adı verilir. Blok zinciri transferlerle ilgili tüm bilgileri içermektedir. Eğer Bitcoin adresinizi bir yerde ifşa ederseniz herkes bu adrese ne kadar Bitcoin gönderildiğini görebilir. Fakat bu adresin kime ait olduğu blok zincirinde görülmez.
  5. Transfer ücretleri düşüktür: Bankanız havale ve EFT ücreti olarak yüksek miktarlar alır. Bitcoin’de ise transfer ücreti çok düşüktür.
  6. Hızlıdır: Dünyanın her yerine dakikalar içinde Bitcoin yollayabilirsiniz. Yüksek miktarda transferler en fazla 1 saat içinde 6 kez onaylanarak kabul edilir.
  7. Transferler iptal edilemez: Bitcoin bir kez gönderildiği zaman geri dönüşü yoktur. Kredi kartında olduğu gibi ödemenin sonradan iptali söz konusu değildir. Harcayan için dezavantajlı gibi görünse de Bitcoin ile ödeme kabul eden satıcı için işlemin geri döndürülmemesi tahsilat riskini sıfıra indirir.

Kripto Para Nasıl Üretilir?

Kripto paralar, kripto para madenciliği ile üretiliyor. Kripto para birimlerini piyasaya sürmek için çok güçlü bilgisayarlar, çok zor matematik problemlerini çözüyor ve sonucunda 1 BTC üretiliş oluyor.

Kripto Para Nedir?

Bitcoin, Ethereum ve Litecoin gibi kripto para birimleri, isminden de anlaşılacağı gibi kriptoloji kullanılarak üretilen para birimleri olarak karşımıza çıkıyor. Kriptoların bu kada rilgi görmesinin sebebi ise herhangi bir merkezden kontrol edilemiyor olmaları…

Bitcoin Madenciliği Nedir?

Bitcoin (BTC) madenciliği aslında dijital para birimi sisteminde her bir transferin işlenmesini sağlayan, bunların Blockchain üzerindeki bloklara kazılmasını mümkün kılan ve bunun karşılığında madenciyi BTC ile ödüllendiren sistem şeklinde özetlenebilir.

Bitcoin ve Blockchain hakkında daha detaylı bilgi almak için bu yazımıza göz atabilirsiniz.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin Hakkında Yanlış Bilinenler – 1

Sonraki Haber

Bitcoin Cüzdanı Nedir?

İlgili Haberler