Yatırımcılar Lido DAO’ya (LDO) Neden İlgi Gösteriyor?

İlayda Peker

Son günlerde belirtildiği gibi, Lido DAO (LDO) yatırımcı ilgisinde büyük bir büyüme yaşadı. Sonuç olarak, LDO tokeninin kapitalizasyonu, yazının yazıldığı zamana kadar haftalık %35’lik bir artış gösterdi.

Lido DAO Yükselişi

Altcoinin bu şekilde büyümesine neden olan faktörlerden biri, Lido DAO’nun merkezi olmayan finans (DeFi) alanındaki güçlü varlığı oldu. Kilitli toplam değerinde (TVL) bir düzeltme yaşamasına rağmen, bu hafta DeFi platformu piyasa lideri MakerDAO’yu birkaç saatle geçmeyi başardı.

Şu anda, stablecoin’in ana şirketi Dai hâlâ lider konumda olsa da, staking platformu üzerindeki liderliği zayıf. Örneğin, MakerDAO‘nun TVL’si 6,2 milyar dolarken, Lido DAO’nun kilitli toplam değeri 6,1 milyar dolar.

Ancak, Lido’nun etkileyici performansı ve Maker’ın zayıf performansı yalnızca şu anda görülmüyor. Merge’in gelişiyle birlikte Lido, Ethereum PoS kazançlarıyla orantılı olarak ücret gelirinde bir artış yaşadı. Öte yandan Maker, 2022’de kripto piyasasında merkezi olmayan borç verme talebinin azalması nedeniyle zayıf bir gelir performansı yaşadı. LDO yazının kaleme alındığı sırada 1,49 dolardan işlem görüyor.

Lido DAO nedir?

Lido, Ethereum (ETH), Solana (SOL) ve Polygon (MATIC) gibi büyük altcoinlerin piyasadaki hisselerini kolaylaştırmak için geliştirildi. Sezgisel bir platforma sahip olmasının yanı sıra, yatırımcıların düşük miktarda para yatırarak varlıklarını stake etmelerini sağlar.

Buna uygun bir örnek ETH’nin stake edilmesidir. Bir kripto yatırımcısının altcoin’den gelir elde edebilmesi için en az 32 ETH’ye sahip olması gerekir. Aslında bu miktar çoğu kripto yatırımcısı için pek de uygun değildir. Lido, minimum depozito veya altyapı bakımı gerektirmeyen bir platform sunarak bu sorunu çözüyor.

Lido’nun bir diğer önemli özelliği de Ethereum staking’inin likit olmasıdır. Böylece, stake ettiğiniz ETH miktarına karşılık gelen ETH tokenini sunar, böylece bu değer DeFi’nin modlarında kullanılabilir ve geliri stake etmenin ötesindedir.

Tokeni LDO, sahiplerine oylama gücü verir. DAO katılımcılarının sayısı, Lido’nun geleceğini inşa etmek için birlikte çalışan işbirlikçilerle birlikte artıyor. Bu adımı daha da büyütmek için ağ, DAO’da yönetişim hakları vermekten sorumlu olduğu için LDO tokenini kullanıyor.


Total
3
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bu Borsa Token’ı FUD’a Mı Yenik Düştü?

Sonraki Haber

Ethereum (ETH) Balina Etkinliği, Bu Sebeple Artıyor

İlgili Haberler