Yatırımcılar Dikkat: Uniswap Fiyatı Aşırı Mı Değerli? 

Bitcoin Haber

Token terminal verilerine dayanarak, Uniswap‘in yerel tokenı UNI’nin, ürettiği yıllık ücretlerin 16,20 katından işlem gördüğü gözlemlendi.

MVRV Oranı Artıyor

Uniswap kullanıcıları yıllık işlem ücreti olarak yaklaşık 420 milyon dolar ödüyordu, ancak üretilen ücretler ile UNI’nin genel piyasa değeri arasındaki tutarsızlık, tokenin aşırı değerli olduğuna işaret edebilir.

Uniswap tarafından üretilen düşük ücretler, bir platform olarak büyümesi üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir. Ücretler, borsaya likidite sağlama riskini üstlenen likidite sağlayıcılarını tazmin etmek ve piyasanın istikrarını korumak için kullanılır.

Ancak, düşük ücretlerle, likidite sağlayıcılar platforma likidite sağlamaya devam etmek için motive olmayabilir ve bu da Uniswap‘te mevcut olan genel likiditede bir düşüşe yol açabilir.

UNI’nin aşırı değerli olup olmadığını anlamak için bir başka işaret de artan MVRV (piyasa değerinin gerçekleşen değere oranı) oranına bakmak. Artan MVRV oranı, UNI sahiplerinin çoğunluğunun satmaya karar vermeleri halinde kâr elde edeceğini gösteriyordu.

Bu durum, sahipleri önümüzdeki dönemde UNI varlıklarını satmaya teşvik edebilir ve bu da potansiyel olarak token değerinde bir düşüşe yol açabilir.

Buna ek olarak, UNI tokeninin hızı son birkaç hafta içinde düşerek UNI’nin işlem görme sıklığının azaldığını göstermiştir.

Çok Fazla Bot Var

UNI’nin piyasa değeri ile ürettiği ücretler arasındaki uyumsuzluğu azaltmak için Uniswap’in protokolünde iyileştirmeler yapması gerekecektir.

Uniswap’in geliştirebileceği alanlardan biri, Uniswap DEX‘teki artan bot işlem sayısını azaltmaktır. Basın zamanında, Uniswap ağındaki bot işlemlerinin sayısı toplam işlem hacminin %48,2’sini oluşturuyordu. Bu botlar genel ağın yalnızca %5,2’sini oluşturuyordu.

Bot işlemleri platformdaki varlık fiyatlarının doğruluğunu etkileyebileceğinden bu eğilim güvenilirliği etkileyebilir.

Uniswap için bir başka endişe alanı da, fiyatları manipüle etmek için platformun emir defterinden yararlanma uygulaması olan Emir Akışı Toksisitesiydi.

Bu durum bazı yatırımcılar için haksız bir avantaja yol açabilir ve DEX’teki genel kullanıcı deneyimini olumsuz etkileyebilir. Bu sorunu ele almak için Uniswap, platformundaki emir akışı toksisitesini izlemek ve önlemek için önlemler uygulayabilir.

Bununla birlikte, Uniswap’in DeFi için çözümler sunan bir blok zinciri platformu olan Osmosis‘e konuşlandırılması, verimli bir işbirliği ile sonuçlanabilir ve protokolün durumunu iyileştirebilir.

Bununla birlikte, aşırı değerlenme belirtilerine rağmen, Uniswap hala ortaklıklar ve protokol yükseltmeleri yoluyla gelişme ve büyüme potansiyeline sahip.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Aptos (APT) Fiyat Yükselişi: Riske Değer mi?

Sonraki Haber

Ocak Haftalık Kripto Yatırımı Temmuz 2022’den Bu Yana En Yüksek Seviyede

İlgili Haberler