Yatırımcılar Bitcoin’i Mi, Altcoin’leri mi Tercih Ediyor?

İlayda Peker

Kripto para dünyasına yeni adım atanlar için bu yeni ekosistem tek parça halinde görünüyor. Ancak derinlere inildikçe farklı kollar olduğu ve bazı ayrışmaların yaşandığı görülüyor. What Bitcoin Did podcast’inin yakın tarihli bir bölümünde, sunucu Peter McCormack, konuyla ilgili kripto influencer’ları Allen Farrington, Crypto Cobain, Udi Wertheimer ve Alex Gladstein ile bu konudan bahsetti.

Bitcoin ve Altcoin’ler

Kendisinin bir Bitcoin maksimalisti olduğunu ifade eden McCormack eninde sonunda BTC’nin mücadeleyi kazanacağını düşündüğünü dile getirdi. Öte yandan Gladstein da Ethereum’un merkezileşmesine değindi ve bu durumu eleştirdi.

Ancak Wertheimer aynı fikirde değil ve Ethereum’un merkezileşmesinin bir gerçek olmadığını iddia etti. Aslında Wertheimer’a göre bu, ekosistemdeki diğer katılımcılar hakkında bilgi edinmeyi reddeden Bitcoin maksimalistlerinin savunduğu bir durum.

Konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda kripto alanındaki projelerin çeşitliliği hakkında da yorum yaptı.

Neden hepimiz buradayız? Yenilik, düzenlemeden kaçmaktır. Bitcoin düzenlemenin ötesinde bir paradır. NFT’ler düzenlemenin ötesinde yatırım sanatıdır. Uniswap, düzenlemenin ötesinde varlık borsasıdır. ETH’nin düzenlemenin ötesinde sözleşmeler yürütmesi gerekiyor. Yani tüm mesele yönetmelikten kaçıp kaçamayacağınla ilgili.

Yatırımcılar Ne Düşünüyor?

Crypto Cobain olarak bilinen Cobie, “Bitcoin vs. altcoin” durumunu yatırımcıların bakış açısından ele aldı. Cobie, kısa vadeli bir yatırım stratejisi benimseyen yatırımcıların altcoin’leri tercih edeceğini ifade ederken uzun vadeli bir yatırım stratejisi benimseyen kişilerin Bitcoin’i tercih etmelerinin daha muhtemel olduğunu dile getirdi.

Tüm bu görüşlere bakıldığında uzman isimler Bitcoin ile altcoin’ler arasında bir mücadele olduğunu düşünüyor. Ancak bu noktada Bitcoin’in ilk kripto para birimi olduğunu ve piyasaya öncülük ettiğini unutmamak gerekiyor.

Ancak farklı amaçlara hizmet eden farklı kripto para projeleri de var ve bahsi geçen projeler de pek çok kişi tarafından takip ediliyor.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Uzun Zamandır Beklenen Bitcoin ETF Onayı geliyor Mu?

Sonraki Haber

Shiba Inu Son 4 Ayın En Yüksek Seviyesine Ulaştı: SHIB Yükselişi Sürüyor

İlgili Haberler