Yaşlıların Kripto Dolandırıcılığına Karşı Savunmasızlığı: Richard Hall Vakası

Bitcoin Haber

82 yaşındaki Houston’lı sanatçı Richard Hall, kripto dolandırıcılığına maruz kalarak birikimlerini kaybetti. Kendisini Amerika Birleşik Devletleri Federal Ticaret Komisyonu ajanı olarak tanıtan dolandırıcı, Hall’ün kripto ve teknoloji konusunda sınırlı bilgisini kullanarak onu dolandırdı. Dolandırıcı, Hall’e banka hesabını hedef alan bilgisayar korsanlarına karşı bir araştırma yürüttüğünü söyleyerek güvenini kazandı ve uzaktan bilgisayar erişimini elde etti.

Dolandırıcı, Hall’ün bankalar arasında para transferi yapmasını ve güvenliği için küçük miktarlarda Bitcoin satın almasını sağladı. Kendisini Alan Lee olarak tanıtan dolandırıcı, Hall’ün emeklilik hesabından 130.000 doları bir Bitcoin borsasına aktarmasını yönlendirdi. Fakat, Hall’ün bankası ödeme hareketlerinin dikkat çekmesi üzerine dolandırıcılık alarmı verdi.

Bu olay, yaşlıların kripto dolandırıcılıklarına karşı savunmasızlığını ortaya koyuyor. ABD Bölge Mahkemesi Yargıcı Joseph LaPlante, yaşlıları hedef alan lisanssız bir kripto borsası işletmecisi Ian Freeman’ın duruşmasını erteledi. Freeman’ın platformu üzerinden yatırım yapan Karen Miller ve Rebecca Viar gibi mağdurlar, yaşadıkları yıpratıcı deneyimleri paylaştılar.

ABD İnternet Suçları Şikayet Merkezi (IC3) verilerine göre, yaşlılar arasında kripto ile ilgili kayıplar 2022’de %350 arttı. Kripto yatırım dolandırıcılığı %300 artış gösterdi ve 60 yaş üstü bireylerden gelen kripto bağlantılı yaklaşık 10.000 şikayet, 1 milyar dolara yakın kayıplara neden oldu. Kripto dolandırıcılığı, bu kayıpların %66’sını oluşturdu.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

SOL Coin’in Geleceği: FTX Çöküşü ve Mahkeme Kararı Sonrası Beklentiler

Sonraki Haber

Kripto Para Analisti Cantering Clark: “Kripto Piyasası 2019’u Andırıyor”

İlgili Haberler