Yasaklara Rağmen Çin’de Kripto Madenciliği Devam Ediyor!

İlayda Peker

Elde edilen son bilgilere göre Çinli Bitcoin madencileri, son yasağın yürürlüğe girmesinden sonra bile ülkede operasyonlarını sürdürüyor. Çoğu, geçim kaynaklarını korumak için şebeke elektriği, hidroelektrik ve internet protokolü adres manipülasyonunun bir kombinasyonunu kullanıyor.

Çin’deki Bitcoin Madencileri

Yapılan açıklamalara göre Çinli Bitcoin madencileri gizlice çalışıyor ve şebekeden bağımsız güç kaynaklarını kullanarak faaliyetlerini sürdürüyor. Son zamanlarda, Çinli madenciler Kuzey Amerika ve Orta Asya’da daha kripto dostu yargı bölgelerine göç ettiler ve kitlesel bir göç yaşandı. Bu hamle bilindiği gibi Çin’de kripto para birimine yönelik kapsamlı bir yasağın hemen takibinde gerçekleşti.

Ancak bazı madenciler Çin’de kaldı. Bunun nedenleri ise pandeminin sebep olduğu seyahat kısıtlamaları, tedarik zinciri sorunları ve maddi sorunlar olarak sıralanıyor.

Çin’de hala faaliyet gösteren madenciler, şebeke gücü ve hidro gücün bir kombinasyonunu kullanıyor. Madenciler Sichuan ve Yunnan eyaletlerinde hidroelektrik gücü kapalı barajları kullanıyor ve bu barajların göze çarpmadığı ve hükümetin dikkatini çekme olasılığının daha düşük olduğu ifade ediliyor. Ayrıca madenciler, barajlardan gelen gücü madencilik ekipmanlarıyla uyumlu hale getirmek için kendi altyapılarını inşa ediyor.

Bunlara ek olarak Çinli bir siber güvenlik firması Qihoo 360 kısa süre önce bir rapor yayınladı. Bu rapor ülke çapında yasağa rağmen madenciliğin gelişmeye devam ettiğini gösteriyor. Rapora göre, her gün 109.000 aktif madencilik internet protokolü (IP) adresi var. Bazı madenciler ise faaliyetlerini gizlemek için madencilik havuzlarına yöneliyor.

Denizaşırı Madencilik Havuzları

Madencilik havuzları, Çinli madencilerin yasaklardan kaçması için giderek daha popüler hale geliyor. Bir blok çözüldüğünde, madencilik havuzunun adı genellikle halka açık defterdeki bloğa eklenir.

Çin veri merkezlerinden yayılan veri paketleri, veri alışverişini izleyen herkese sıradan web trafiği gibi görünecek şekilde şifreleniyor. Denizaşırı madencilik havuzları da Çin veri merkezlerine teknik sorunlarda yardımcı oluyor. Bir veri merkezinden yayılan benzersiz IP adreslerinin sayısını gizleyebilirler. Çok sayıda IP adresinin olması da hükümet için bir tehlike işaretidir.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

BingX, Küresel Yatırımda Etkileşimi Kolaylaştırmak için Sosyal “Feed” İşlevini Başlattı

Sonraki Haber

Popüler Analist Bu İki Token’da Büyük Artış Bekliyor!

İlgili Haberler