Bitcoin Nedir?

Bitcoin Nedir?

  • Bitcoin Haber
  • - 13.01.2017 - 01:15
  • Son Güncelleme: 18.03.2020 - 12:48

Bitcoin (BTC) bir tür dijital para birimi veya daha bilinen tanımıyla kripto para birimidir. Temel olarak ABD Doları veya Japon Yeni ile aynı amaca hizmet eden BTC, yapı olarak ise bunlardan bir hayli değişiktir. Bitcoin herhangi bir hükümete bağlı değildir ve herhangi bir regülatör veya kişi tarafından denetlenmez. Bu yazımızda; bitcoin tanımları, bitcoin giriş, bitcoin nedir kısaca, bitcoin nedir nasıl alınır, bitcoin nedir nasıl kazanılır, bitcoin nedir nasıl oynanır, bitcoin nedir nereden alınır, bitcoin nedir yorumlar gibi kavramlara açıklık getiriyoruz.

Bitcoin Nedir Nasıl Kullanılır

Bitcoin işlemleri tamamen internet üzerinde gerçekleşir ve kullanıcılarına belirli düzeyde gizlilik sunar. BTC ağında yapılan bütün işlemler şeffaf bir şekilde depolanarak, dağıtık defter cüzdanı veya Blockchain üzerinde saklanır. Kullanıcılar isterlerse eşler arası (P2P) BTC transferi yapabilir ve bu sayede Bitcoin alıp satabilir, isterlerse de kripto para borsalarından alışveriş yapabilirler. Kullanıcıların sahip oldukları BTC’leri depolayabildikleri programlara da kripto para veya BTC cüzdanı denir.

Bitcoin Nedir 2020

Bitcoin,  Satoshi Nakamoto mahlasını kullanan  ve kimliği veya kimlikleri hala tespit edilemeyen bir kişi veya kişiler tarafından icat edilmiştir. Bitcoin tarihin ilk kripto parası olsa da, daha sonra Ethereum (ETH) veya Ripple (XRP) gibi birçok diğer kripto para birimine de ilham vermiştir. Birçok hükümet Bitcoin’e yönelik meşru bir tutum sergilese de, bunu yasaklamaya çalışan bölgeler de mevcut.

Bitcoin gibi kripto paralar tamamen merkeziyetsizdir ve dijital, halka açık bir şekilde sergilenebilen Blockchain ağı sayesinde şeffaflık sunar. Bir blok üretildiğinde veya bu bir işlemde kullanıldığında, söz konusu blok onaylanır ve Blockchain ağına işlenir. Blockchain herhangi bir kişisel bilgi kayıt etmez ve bu sayede sadece adresler ile Bitcoin miktarı görünür, kullanıcı kimliği gizli kalır. Bitcoin ağına yüzde 51’in üzerinde çoğunluğa sahip olmadan ‘sahte bilgi girmek’ veya ağdaki kayıtları değiştirmek mümkün değildir.

BTC Nedir Neden Önemlidir

Yeni BTC’ler madencilik aracılığıyla üretilir ve toplamda en fazla 21 milyon adet BTC üretilebilecektir. Madencilik süreci kullanıcıların özel  bir bilgisayar programı ve işletim gücü ile Blockchain ağındaki blokları kazması şeklinde özetlenebilir.

Bitcoin 2013 yılında 15 dolar gibi bir fiyata sahipken, 2017 yılında 20.000 dolara kadar yükseldi ve bütün dünyanın gündemine oturdu. Bazıları bunun bir balon olduğunu düşünse de, BTC hala yoluna emin adımlarla devam ediyor ve finans dünyasında önemli bir yere sahiptir.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.