Yapay Zeka Tabanlı Altcoin’ler Beklendiği Etkiyi Yaratamadı

Bitcoin Haber

Kripto para piyasası bu yıl, makroekonomik gelişmelerden dolayı inişli çıkışlı bir dönemden geçerken, Worldcoin’in (WLD) tartışmalı lansmanı yatırımcıların ilgisini yapay zeka tabanlı altcoin’lere çekti. Ancak, lansmanın beklenen etkisi görülmedi ve Kaiko’nun verileri, bu durumun yapay zeka tabanlı altcoin’lerin ticaret performansı üzerinde büyük bir etkisi olmadığını gösteriyor.

Worldcoin projesi 24 Temmuz’da piyasaya sürüldü ve viral yapay zeka tabanlı sohbet robotu OpenAI’nin CEO’su Sam Altman’ın projenin kurucu ortağı olması sebebiyle kripto para dünyasının gündemine oturdu. Worldcoin, gerçek bireylerden oluşan bir ağ kurmayı ve her bireye bir “Dünya Kimliği” tahsis etmeyi hedefliyor. Bu sayede bireylerin web siteleriyle etkileşime girerken kişisel bilgilerini paylaşmak zorunda kalmayacağı bir gelecek öngörülüyor.

Ancak, dünya çapındaki düzenleyiciler ve gizlilik savunucuları, şirketin veri toplama yöntemlerinde tespit edilen şeffaflık eksikliğinden dolayı projenin büyük miktarda kişisel veri toplaması konusunda endişelerini dile getiriyorlar. Bu durum önemli veri gizlilik endişelerine yol açtı.

Worldcoin’in piyasaya sürülmesi yapay zeka altcoin’lerinde bir heyecana neden olmuş olsa da, bu kategorideki altcoin’lerin işlem hacmi Ağustos ayında durgun kaldı. Kaiko’nun verilerine göre, yapay zeka tabanlı altcoin’lerin işlem hacmi geçen ay sabit kaldı. Hacim, Temmuz ayının sonunda 570 milyon dolar olan hacim, Ağustos’ta yaklaşık 870 milyon dolarla kapandı.

Kaiko analisti Dessislava Ianeva, yapay zeka tabanlı altcoin’lere olan ilginin Temmuz ayından itibaren azaldığını ve bunun küresel risk duyarlılığındaki değişimden etkilendiğini belirtti. En büyük beş yapay zeka tabanlı altcoin olan FET, GRT, RNDR, OCEAN ve ROSE için birleşik açık ilgi Şubat ayındaki 170 milyon dolara kıyasla Ağustos ayında 60 milyon dolara düştü.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin’de Sert Düşüş Müjdesi: Analist Michael Van De Poppe Ne Dedi?

Sonraki Haber

Shiba Inu’nun Shibarium’u 100.000 Cüzdanı ve 420.000 İşlemi Aştı, Ancak Fiyatı Düşüyor

İlgili Haberler