Türklerin Geliştirdiği Kripto Para Projeleri! İçlerinde Çok Başarılı Olanlarda Var!

Fatih Çetin
Türkler tarafından geliştirilen kripto para projeleri

Ülkemizde kripto paralar genellikle bugüne kadar insanların dolandırıldığı bir konu oldu. Thodex borsasından tutun ponzi tokenlarına kadar çok sayıda olumsuz örnek gündemimizi meşgul etti. Ancak başarılı olan ve topluluğun kabulünü kazanan girişimlerimiz de yok değil.

Avalanche (AVAX)

Cornell Üniversitesi Profesörü Emin Gün Sirer tarafından ortaya çıkan proje altyapı hizmetleri vermektedir. Özellikle DeFi uygulamaları Avax ağının gücünden faydalanabiliyor.

Ağda üç farklı zincir bulunuyor. Değişim, Kontrat ve Platform zinciri ana blokzinciri oluşturuyor. Proof-of-Stake algoritmasıyla çalışan AVAX %51 saldırılana kadar güvenlidir.  Güncel fiyatı 11 dolar olan AVAX’ın dolaşımda 172 milyon arzı bulunmaktadır.

BiLira (TRYB)

Ethereum tabanlı bir ERC-20 token olan TRYB liraya endeksli stable coindir. Değeri 1 Türk lirasına eşittir ve bir borsa tarafından basılmıştı. Günlük hacmi 16.000 dolar civarında olan token için ciddi bir fayda üretiyor diyemeyiz. Yine de ilk liraya endeksli sabit kripto para olduğundan iyi bir fikir olarak kabul edilebilir.

Bitcicoin (BITCI)

Bitci Teknoloji tarafından üretilen Bitcicoin (BITCI), borsanın yerel tokenı olarak işlem görmektedir. Maksimum arzı 100 milyar adet olan BITCI yaklaşık 400 milyon dolar piyasa değerine sahiptir. Günlük işlem hacmi 440.000 dolar olan token için yoğun ilgi olduğunu söyleyemeyiz.

EXEN ve KYSR Coin

Kayseri spor için üretilen taraftar tokenı KYSR için anlaşmalar bir süre önce yapılmıştı. Yakında takım coini piyasaya sürülecek.

Bitexen tarafından üretilen ERC-20 token EXEN yaklaşık 15 Milyon arza sahip, hatırlayanlar borsanın ilk günlerinde bunun önemli kısmını ücretsiz dağıtıldığını biliyor. Dönemsel aralıklarla token yakan kripto para borsası çok başarılı bir süreç yönetti. Hem referans yoluyla müşteri kazanan hem de yeni gelen müşterilerine iyi bir sermaye dağıtan şirket halen elindeki tokenları yakmaya devam ediyor.

Eğer borsaya birkaç arkadaşınızı davet ettiyseniz ve kazandığınız ödülleri ATH noktasında satmayı başardıysanız yüzlerce lira kazanç elde etmiş olmanız gerekiyor.

Tüm bu coinler dışında Bitra, SMG ve CLV gibi tokenlar da bulunuyor. Bunların da geliştiricileri Türk’tür.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Kripto Para Kullanımı Hızla Yaygınlaşıyor! Sırada Güzellik Markaları Var!

Sonraki Haber

Ethereum, Litecoin ve Ripple: ETH, LTC ve XRP’de Fiyat Beklentileri

İlgili Haberler