XRP’nin Para Birimi Olarak Değeri Yok Mu?

İlayda Peker

Ripple (XRP) her ne kadar son zamanlarda sergilediği kötü fiyat performansı sebebiyle büyük eleştirilere maruz kalsa da piyasa hacmi bakımından üçüncü sırada yer alan kripto para biriminin büyük bir hayran kitlesi olduğunu da göz önünde bulundurmak gerekiyor.

Ancak özellikle son aylarda hayranlardansa eleştirmenlerin sesini daha çok duyuyoruz ve eleştirmenler XRP’nin bir para birimi olarak kullanım durumunun olmadığını ifade ediyor. Örneğin; eski Wall Street yatırımcı Tone Vays BlockTV ile yaptığı röportajda “Ripple token’ın kesinlikle hiçbir yere sahip olmadığını” ifade etmiş ve altcoin hakkındaki her şeyin “kötü” olduğunu eklemişti.

Ripple Eleştirileri

Google Ventures’ın 2013 Ripple yatırımına öncülük eden bir girişim kapitalisti olan Kevin Rose TechCrunch ile yaptığı röportajda, Ripple’ın hiçbir zaman bir para birimi olarak kullanılamayacağını anladığını ifade etti. Ancak Rose, Ripple’ın ödemeler konusunda önemli bir gelişme olduğunun da altını çizdi.

Bununla birlikte Rose her ne kadar XRP’yi bir para birimi olarak görmese de, Ripple’ın geliştirici platformu Xpring, varlığın bir değişim aracı olarak kullanıldığını gösteriyor. Xpring’den Shae Wang’ının raporuna göre XRP, kripto para birimi borsaları arasında değer aktarımı için bir araç olarak kullanılıyor.

Konuyla ilgili yapılan açıklamalarda Wang, “Piyasa faaliyetleri arttıkça, Ethereum (ETH) ve Bitcoin (BTC) üzerindeki ağ tıkanıklığı daha önce görülmemiş seviyelere ulaştı. Her iki varlık için işlem ücretleri normalin 5 katını aştı. Birçok kullanıcının, özellikle de Ethereum kullanıcılarının, borsalar arası transferleri için XRP’ye kaymış olabileceğine dair kanıtlar var.” ifadelerini kullandı.

“Birçok Kripto Aslında Çöp”

Rose aynı röportajda, genel kripto para piyasası değerlendirmesi de yaptı. “Para biriminin geleceğinin dijital olduğundan şüphe duymadığını” dile getiren Rose, birçok kripto projesinin aslında vizyonun altında kaldığını ve “çöp” olduğunu dile getirdi.

Kaynak: Newsbtc


Total
4
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Bitcoin İşlem Ücretleri 1 Ayda %800 800 Arttı!

Sonraki Haber

“Kriptolar Göründükleri Kadar Karışık Değiller”

İlgili Haberler