XRP Yorumları: Ripple/USD Teknik Analizi 8/11/2020

Metin Alaca

Toplam piyasa değerine göre en büyük dördüncü kripto para birimi Ripple (XRP), altcoinlerin yükseldiği anlarda buna eşlik etse de lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) düştüğü günlerde bundan çok daha fazla gerileyerek yatırımcılarda endişe ve korkuya neden oldu.

XRP/USD işlem çifti bu yazının kaleme alındığı an itibariyle Bitstamp kripto para borsasında %5 düşüş yaşadı ve yeniden 0,253 dolar desteğine kadar düştü. XRP fiyatının bu önemli destek noktasına gerilemesi kesinlikle tehlike çanlarının çaldığı ve yakında düşüşün derinleşebileceği anlamına geliyor.

Ripple Yorumları

Ancak tabii ki bu düşüşün güç kazanması için önce 0,25 doların, bunun devamında ise 0,23 doların altına inilmesi ve destek noktalarının bir bir aşılması gerekmekte. XRP şu an için böyle bir tehlike yaşamıyor olsa da 0,253 doların önemi analistler tarafından da defalarca dile getirildi.

XRP kripto para biriminin Bitcoin ve ETH’den çok daha farklı bir gidişata sahip olması ise durumu biraz daha değişik kılıyor. BTC ve ETH arasında net bir korelasyon olduğu bilinen bir gerçek ve hangisi harekete geçerse geçsin diğer ona eşlik ediyor. Ancak XRP genellikle BTC ve ETH fiyatlarından bağımsız olarak hareket etmekte ve bu da yatırımcıların belirsizliğini katlıyor.

Teknik analiz verilerine bakıldığında XRP fiyatının 0,253 dolar, 0,23 dolar, 0,225 dolar ve son olarak 0,220 dolar seviyelerinde tutunma şansının bir hayli yüksek olduğu görülüyor. Ancak fiyatın XRP/USD bazında 0,260 doların altında kaldığı her an yükseliş ihtimalini güçlendirip XRP yatırımcılarının para kaybetmesine yol açıyor.

XRP/USD Grafik

RSI indikatörüne bakıldığında ise piyasa genel olarak düşüş yaşamakta ve XRP’nin RSI’si de düşüşe yönelik hareket edebilir. MACD indikatörü ise şaşırtıcı bir şekilde yükselişe işaret etmekte. Eğer XRP fiyatı haftaya yükselişle başlar ve 0,26 doların üzerine kadar çıkarsa yeniden bir umut görülebilir ancak o vakte kadar fiyatın düşüş ihtimalinin çok daha fazla olduğu görülüyor.

BTC karşısındaki gidişata bakıldığında da XRP’nin son 2 haftada çok fazla değer kaybettiği ve kaybetmeye bir süre daha devam edeceği söylenebilir. Oluşan düşüş formasyonu ve takoz görünümü, XRP yatırımcıları için bir hayli olumsuz.

Not: Burada yer alan bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Teknoloji Devinden Çok Önemli Bitcoin (BTC) Hamlesi

Sonraki Haber

ETH’dan İyi Haberler Geliyor: Ethereum Rallisi Devam Edecek Mi?

İlgili Haberler