Ripple’ın Hacmi %107 Arttı: XRP Fiyatı Nasıl Tepki Verecek?

İlayda Peker

Ripple’ın (XRP) üçüncü çeyrek raporuna göre, toplam XRP hacmi 2020’nin üçüncü çeyreğinde yüzde 107’lik bir artışla 37,13 milyar dolara yükseldi.

XRP Hacminde Gözle Görülür Artış

Piyasa hacmi bakımından dünyanın en büyük dördüncü kripto para birimi olan XRP’nin ortalama günlük hacmi 403,58 milyon dolardı. Dolayısıyla bir önceki çeyrekle karşılaştırıldığında XRP hacminde yüzde 106 gibi bir artış yaşandığı görülüyor.

Ripple, yapay olarak şişirilmiş işlem hacimlerini filtrelemek için kripto para piyasası veri sağlayıcısı CryptoCompare ile birlikte çalışıyor. Dolayısıyla bu veriler yalnızca firma tarafından tanımlanan ve en üst düzey borsalardan alınan istatistikleri içeriyor.

Öte yandan şirketin ilk raporlarında doğrulanmamış hacimlerle dolu olduğu iddia edilen CoinMarketCap’ten veri alıyordu. CoinMarketCap verilerine göre Ripple’ın piyasa hacmi bakımından en büyük dördüncü kripto para birimi konumunda yer aldığını berlirtmekte fayda var.

Bunlara ek olarak Ripple, şimdiye kadar büyük bir çoğunlukla olumlu geri bildirim aldığını iddia ettiği “Line of Credit” hizmetinin de başarılı olduğunu açıkladı. San Francisco merkezli şirket Ekim ayı başında yeni kredi ürününün beta testine başladı ve On-Demand Liquidity (ODL) ürününü kullanan RippleNet müşterilerine uygun krediler sundu.

XRP İle Likidite Sağlamak

Ripple’in net alımları, ikinci çeyrekteki 32,55 milyon dolardan yüzde 10 artış gördü ve üçüncü çeyrekte 35,84 milyon dolara ulaştı. Ripple’ın ODL ürünü, XRP‘yi köprü para birimi olarak kullanarak anında ödeme yapabilen RippleNet üyelerine likidite sağlıyor.

Ayrıca genel olarak, şirket 3. çeyrekte üç milyar XRP piyasaya sürdü ve aslan payının toplamının yani 2.4 milyar XRP’nin emanet cüzdanlarına geri dönmesi bekleniyor.

Fiyat Neden Etkilenmiyor?

XRP oldukça uzun zamandır bir ayı piyasasında bulunuyor ve 2020 yılında çeşitli artışlar yaşamış olsa da yatırımcıların beklediği artışlar henüz görülebilmiş değil. Aslında Ripple ödemeler adına sürekli yeni adımlar atıyor ve sürekli yeni ortaklıklar kuruyor. Bu sebeple de XRP’nin fiyatının artması bekleniyor.

Ama XRP fiyatı yaklaşık olarak 3 yıldır bu adımlara tepki vermiyor. Bazı yatırımcılar artık ümidi keserken bazı yatırımcıların hala XRP ile ilgili umutlu oldukları ve fiyat artışı bekledikleri görülüyor.

Bununla birlikte XRP’nin fiyatının öncelikle Bitcoin ile ve ardından en büyük altcoin Ethereum (ETH) ile birlikte hareket ettiğini belirtmekte fayda var. Eğer mevcut artışlar devam ederse XRP’nin de artık bir yükseliş eğrisi yakalayacağı düşünülüyor.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin (BTC) Yine Kazandırdı: Bu Şirket’in 3. Çeyrek Geliri %1.100 Arttı!

Sonraki Haber

Ünlü CTO: Bitcoin’in (BTC) Yükselmek İçin Daha Çok Alanı Var

İlgili Haberler