XRP Yorumları: Ripple/USD Teknik Analizi 22/12/2020

XRP Yorumları: Ripple/USD Teknik Analizi 22/12/2020

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından Ribpple’a dava açılacağı haberi XRP fiyatını çok sert vurdu. Hali hazırda aktif davası bulunan Ripple’ın direkt olarak SEC tarafından dava edilmesi kesinlikle büyük bir farklılık yaratabilir. XRP fiyatı hem bunun hem de Bitcoin’in birkaç gündür yaşanan düşüşü sebebiyle önemli destek noktalarını altına kadar geriledi.

XRP/USD Grafik

Ripple CEO’su Brad Garlinghouse konu hakkında yaptığı açıklamada bu olayı doğrulayıp savunma yapacaklarını ifade etti. Ancak daha önce kripto para şirketlerine karşı açtığı bütün davaları kazanan ABD’nin finansal regülatörü, XRP’ye çok zor günler yaşatabilir. XRP fiyatının teknik analizdeki noktalara aldırış etmeden sert düşüş yaşamasının sebebi de aslında tam olarak bu olarak görülmekte.

xrp usd

Teknik analiz verilerine göre ise XRP adım adım uçuruma doğru ilerliyor. Son 24 saat içeriside %17’den fazla değer kaybeden ve dördüncü sıraya kadar gerileme riski ile karşı karşıya kalan XRP, 0,48 dolar seviyesini de kaybetti. XRP teknik analizine göre bundan sonraki kritik nokta 0,44 dolar olarak görülüyor.

Ripple Yorumları

XRP/USD işlem çifti an itibarıyla 0,46 dolardan işlem görüyor ve yaşanan düşüşte 0,44 dolar desteğinin kaybedilmesi 0,36 dolara giden kapıları aralayacaktır. Mum grafiğine bakıldığında 0,51 doların önemli bir destek olduğu ve bunun kaybedilmesi ile 0,48 dolara inildiği, buradaki desteğin kaybedilmesi ile ise 0,44 dolara gerilendiği görülüyor.

Eğer XRP fiyatı 0,44 doları kaybedip 0,36 dolara kadar gerilerse, buradaki desteğin kaybedilmesi fiyatı bir anda 0,24 dolara yani 0,786’lık Fibo geri çekilme noktasına çekebilir. 0,24 doların altında ise fiyatın 2020 yılının dip noktası olarak görülen 0,11 doları test etmesi bir hayli olası.

XRP Uçuruma İlerliyor

Bitcoin fiyatı son 24 saat içerisinde sadece %4 düşüş yaşadı ancak bundan en çok etkilenen altcoinler oldu. Ethereum gibi önde gelen diğer kripto paralar da değer kaybederken XRP’nin bu konuda liderliği elde etmesi Ripple’a dava haberi ile gerçekleşti. XRP fiyatının bu gidişatı bozması için ise 0,44 dolardan tepki alıp yeniden 0,51 dolara kadar yükselmesi gerekiyor.

Kripto para piyasasının trendi tersine çevirmesi ve fiyatın yükselişe geçmesi, XRP için 0,58 dolara kadar yükseliş sağlayabilir. Ancak oluşan satış baskısı ve RSI uyumsuzluğu XRP’nin birkaç gün daha düşeceğine işaret ediyor.

Not: Burada yer alan bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR

 

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.