XRP Yorumları: Ripple/USD Teknik Analizi 15/01/2021

Metin Alaca

Toplam piyasa değerine göre en büyük dördüncü kripto para birimi XRP, uzun bir süreden beri 0,30 dolar seviyesinde takılı kaldı. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından dava açılmasından beri düşüş yaşayan XRP, 0,17 dolar desteğinden dönmeyi başardı ve an itibarıyla 0,30 dolarda tutunmaya çalışıyor. Buna rağmen saatlik grafikteki XRP gidişatına bakıldığında yakında düşüş görülebileceği söylenebilir.

XRP/USD Grafik

2020 yılı XRP için pek iyi bitmedi ve 0,79 dolara kadar çıkan XRP fiyatı yılın sonlarında 0,20 doların altında yer alıyordu. Bu durum MACD ve RSI indikatörlerinde ciddi bir gerilemeye yol açarken aslında alış baskısı için fırsat yarattı. Buna rağmen davanın yarattığı korku, insanların XRP alma cesaretinde bulunmasından daha ağır bastı ve alış baskısı oluşmadı.

xrpusd

XRP Alınır Mı?

XRP fiyatının kısa vadeli gidişatı, 0,295 doların altına inilmesi durumunda 0,22 doların gelebileceğini gösteriyor. Bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 0,298 dolar seviyesinden işlem gören XRP için sıradaki direnç ise 0,33 dolar noktasında yer alıyor. Bunun devamında ise yılın en yüksek direnç noktası olarak görülen 0,37 dolar bulunuyor.

XRP teknik analizinde 50 saatlik hareketli ortalama son mumun üzerinde yer alıyor ve bu durum yakında yeniden geri çekilme olabileceğinin işaretini veriyor. XRP fiyatının bütün bu işaretlerin devamında kısa vadede 0,265 dolara kadar gerilemesi bir hayli olası. Saatlik grafikte durum pek iç açıcı gözükmese de haftalık grafikte XRP fiyatının yeniden 0,32 doları zorlayabileceği görülüyor.

Ripple Yorumları

XRP/USD paritesi geçtiğimiz hafta 0,35 dolara kadar çıksa da buradaki kritik direnç üzerinde kapanış yapamadı. 0,32 dolar ile 0,35 dolar bölgesinde bulunan takoz formasyonu, 0,32 dolara çıkılmasına sonra hızlı bir şekilde 0,35 doların test edilmesine neden oluyor. Eğer XRP yatırımcıları bu sefer yeterli alış baskısını yaratabilirse XRP fiyatı 0,35 dolar direncini geride bırakabilir. Bunun devamında kırılacak ilk hedef ise 0,42 dolar olacaktır.

Teknik analizin yanı sıra fiyatı belirleyecek bir diğer etmen ise temel analiz olabilir. Ripple davasının kilit isimlerinden Marc P. Berger’ın görevinden ayrılacak olması, yakında XRP üzerinde fiyatlanma etkisi yaratabilir. Böyle bir durumda ilk direnç ise 0,50 dolar olacaktır.

Not: Burada yer alan bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR


Total
6
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Ünlü CEO: Bitcoin Yükselişini Bitirmedi, Daha Çok Yolu Var

Sonraki Haber

Bitcoin’de (BTC) Bu Seviyelerin Kaybedilmemesi Gerekiyor

İlgili Haberler