Ripple Davasında Önemli Bir İsim SEC’ten Ayrılıyor: XRP Nasıl Etkilenir?

Ripple Davasında Önemli Bir İsim SEC’ten Ayrılıyor: XRP Nasıl Etkilenir?

Her ne kadar bugün kripto para birimleri gözle görülür yükseliş hareketleri sergilemiş olsalar da Ripple’ın (XRP) stabil kaldığı görülüyor. Bu haftanın başlarında Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, komisyonun İcra Dairesi Müdür Vekili Marc P. Berger’in görevinden ayrılacağını duyurdu.

Ripple İle İlişkisi

Berger, SEC’in Ripple Labs’a karşı 1,3 milyar dolarlık davasının başlaması konusunda da kilit isimdi. Berger, görevinde sadece beş ay kaldıktan sonra ayın sonunda görevinden ayrılıyor. Daha önce Berger,  Ağustos 2020’de icra bölümüne atanmadan önce, 2017’den beri New York Bölge Ofisi’ne müdür olarak liderlik etmişti.

12 Ocak’ta SEC web sitesinde yayınlanan resmi duyuru, görevinden ayrılan müdürün çok sayıda mali suç ve suistimalle ilgili çok sayıda şirket ve kurumsal varlığa karşı icra eylemlerini denetlediğini belirtiyor.

Bunlar arasında, yasadışı bir token satışı olarak kabul edilen ve ardından yatırımcılara 1,2 milyar doların üzerinde geri ödeme emri verilen Telegram Group Inc de bulunuyor. Berger, Ripple Labs CEO’larının kayıtsız 1,3 milyar dolarlık menkul kıymetler teklifinde bulunmakla suçlandığı son Ripple davasının başlangıcı için de görevdeydi. Dava Berger’in yokluğunda devam edecek ve ön duruşma tarihi Şubat olarak belirlendi.

Berger ayrıca piyasayı kötüye kullanmaktan JP Morgan ve Robinhood’a ve Yabancı Yolsuzluk Uygulamaları Yasasının ihlalleri için Deutsche Bank AG, Herbalife ve Stryker Corp aleyhine de dava açtı.

Ripple Fiyatı

XRP’nin Aralık 2020 boyunca %76 fiyat düşüşünün ardından, kripto para değerinin %68’ini geri almayı başardı, ancak madalyonun 0,29 dolarlık şu anki değeri, Kasım ayının en yüksek seviyesi olan 0,78 doların oldukça gerisinde kalıyor.

Buna ek olarak Ripple’ın fiyatı piyasanın geri kalanına göre bugün nispeten hareketsiz kaldı. 0.295150 dolarlık mevcut XRP fiyatı, 24 saat önce kaydedilen fiyattan %1.3 daha düşük ve XRP’yi 13 milyar dolarlık bir piyasa değerinde bırakıyor.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.