XRP Yatırımcılarının Büyük Çoğunluğu Zararda

XRP Yatırımcılarının Büyük Çoğunluğu Zararda

Piyasa hacmi bakımından dördüncü en büyük kripto para birimi olan XRP, 2018 başından bu yana yoğun bir ayı piyasası içinde yer alıyor ve altcoin’lerin çoğunluğu o dönemde kaybettiği değerin bir kısmını geri kazanmış olsa da XRP hala rekor seviyesinden %95 daha düşük seyrediyor.

XRP’de Kötü Günler

Kripto para birimlerinin maliyet tabanı ile ilgili yapılan bir araştırmaya göre de XRP yatırımcılarının büyük çoğunluğu zararda görünüyor. Yani yatırımcıların XRP aldığı fiyat, XRP’nin şu an işlem gördüğü fiyatta daha yüksek. Dolayısıyla bu da zarara yol açıyor. Ayrıca bu durum, analistlerin hem teknik hem temel olarak XRP’nin zayıf olduğunu düşünmesine de yol açıyor.

Piyasanın tecrübeli analistleri bahsi geçen etkeni Bitcoin işlem çifti özelinde değerlendirdiğinde de yeni bir düşüşün yaşanma potansiyelinin yüksek olduğunu ifade ediyor.

2018 sonu ve 2018 başında yaşanan boğ piyasası sırasında XRP’nin değeri 3.80 dolara kadar yükseldi. Ancak XRP’nin bu rekor seviyesi uzun sürmedi ve bir düşüş eğilimi başladı. Uzun süredir devam eden ayı piyasasına rağmen XRP Mart ayında da adeta çöküş yaşadı ve 0.10 doların altını gördü.

Bunların yanında XRP’nin arkasındaki şirket olan Ripple her ne kadar ödemeler alanında çok önemli adımlar atmış olsa da yatırımcılar bu adımların etkisini token üzerinde göremedi ve XRP’den çekilmeye başladı. Hem değer kaybı, hem beklenen yükselişlerin olmaması hem de yatırımcıların çekilmesi sebebiyle XRP son olarak piyasa üçüncülüğünü Tether’a kaptırdı ve dördüncü sıraya geriledi.

Yatırımcılar Zararda

Messari’de bir araştırmacı olan Ryan Watkins’in açıklamalarına göre XRP’de yatırımcılar genellikle 1.38 dolardan alım yaptı. Dolayısıyla şu anda yatırımcıların çoğunluğunun zararda olduğu görülüyor. Ancak bunun yanında Bitcoin’e bakıldığı zaman yatırımcıların genellikle 6.000 dolar seviyesinden alım yaptığı görülüyor. Dolayısıyla BTC yatırımcılarının çoğu hala karlı bir şekilde ilerlerken XRP yatırımcılarının büyük çoğunluğunun zararda olduğunu ifade edebiliriz.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.