Ayı Piyasasına Rağmen Yatırımcılar Karda

Ayı Piyasasına Rağmen Yatırımcılar Karda

Bitcoin 2017 yılında 20.000 doları gördükten sonra çok uzun süren bir ayı piyasasına girdi. Son zamanlarda elde edilen temel göstergeler yaklaşık olarak 3 yıldır devam eden bu ayı piyasasının sonlanacağını ve lider kripto para biriminin yeniden beş haneli rakamları göreceğini gösteriyor olabilir.

Yapılan açıklamalara göre Bitcoin’i 20.000 dolardan alarak şu anda zarar eden yatırımcıları bir fiyat metriği olarak göstermek çok da mantıklı değil. Çünkü bu seviyeden alım yapan çok az sayıda cüzdan bulunuyor. Bununla birlikte şu anda BTC yatırımı yapan kişilerin genellikle 6.000 dolar bandından alım yaptığı görülüyor ve bu da aslında piyasanın çoğunun karda olduğunu gösteriyor.

Alım Seviyesi: 6.000 Dolar

Bitcoin şu anda Aralık 2017’de görülen 20.000 dolarlık seviyeden yaklaşık olarak %50 daha düşük işlem görüyor. Analistler her zaman o kadar yüksek seviyelerin sürekli olmayacağını ifade ediyordu. Nihayetinde BTC de 20.000 dolarda zirveyi gördü ve düşüşe geçti. O dönemden bu yana Bitcoin yeniden rekor seviyeleri görmek için mücadele veriyor. Ancak şimdilik en yüksek 14.000 doları görebildi.

Öte yandan Bitcoin düşüşe başladığında 3.000 doları gördü ve bu da rekor seviyeden %80 daha az değerden işlem gördüğü anlamına geliyordu. Ancak yeni veriler, yatırımcıların bakış açısından BTC’nin son birkaç yıldır genel olarak yükselişte olduğunu ortaya koyuyor.

Analiz platformu Messari’ye göre, lider dijital varlığın ortalama maliyet tabanı 6.000 dolar civarında. Bu da yatırımcıların ayı piyasasına rağmen karda olduklarını gösteriyor.

20.000 Dolarlık BTC’ler

20.000 dolar, Bitcoin’in tüm zamanların en yüksek seviyesi olmasına rağmen çok az Bitcoin aslında bu fiyat noktasında el değiştirdi. Yani çok az yatırımcı bu noktada alım yaptı. Messari’de bir araştırmacı olan Ryan Watkins’e göre 10.000 dolarlık seviyede bile alım yapan yatırımcı sayısı çok değil. Bitcoin’in asıl alım seviyesi 6.000 dolar civarı ve bugünkü verilere göre değerlendirildiğinde piyasanın çoğunluğunun hala karda olduğunu ifade edebiliriz.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.