XRP Piyasaya Meydan Okuyor: İşte Yükselişin Arkasındaki Neden!

İlayda Peker

Bir federal yargıç, Ripple‘ın ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) karşı merkezi argümanlardan biriyle devam edebileceğine karar verdikten sonra kripto varlığı XRP’nin fiyatı yükseliyor. Mahkeme belgeleri, Yargıç Analisa Torres’in SEC’in Ripple’a karşı “Adil Bildirim Savunması” kullanmasını engelleme hareketini reddettiğini gösteriyor.

SEC ve Ripple Gerilimi

San Francisco merkezli ödeme şirketi, uzun süredir SEC’in ile yasal bir savaş halinde ve SEC, Ripple’ın XRP’yi kayıt dışı bir menkul kıymet olarak sattığını ifade ediyor. Dolayısıyla SEC, XRP’yi bir menkul kıymet olarak görüyor.

ancak elde edilen son bilgilere göre işler Ripple’ın lehine dönüyor gibi görünüyor. Fox News ile yaptığı röportajda, Ripple genel danışmanı Stuart Alderoty son kararların, Ripple’ın argümanının geçerliliğini vurguladığını dile getirdi.

Konuıyla ilgili yapılan açıklamalarda ise “Bugün alınan karar, SEC’in Ripple’a XRP dağıtımlarının menkul kıymetler yasaları kapsamında yasaklanacağına dair adil bir bildirimde bulunup bulunmadığına dair ciddi bir soru olduğunu onaylıyor. Sektörün ilerlemek ve gelişmek için hak ettiği netliği elde edebilmesi için bu davayı savunmak için mücadele etmeye devam edeceğiz.” sözleri kullanıldı.

Buna ek olarak,Yargıç Torres, Ripple CEO’su Brad Garlinghouse ve kurucu ortağı Chris Larsen’in SEC’in kendilerine yönelik bireysel suçlamalarını kabul etmedikleri yönündeki talebi reddetti. Ancak Alderoty, SEC’in iddialarının reddedileceğinden emin olduğunu şu sözlerle ifade etti:

Brad ve Chris aleyhindeki davaların şimdi bitmesini tercih ederdik, ancak mahkeme SEC’in iddialarını kanıtlaması yönünde karar verdi. Sonunda SEC’in tüm iddialarının reddedileceğinden eminiz.

XRP Fiyatı

Bu açıklamalardan sonra gözle görülür bir artış kaydeden XRP, yazının kaleme alındığı an itibari ile 0,79 dolardan işlem görüyor. Ancak XRP, kararın ortaya çıkmasından sonra 0,84 dolara kadar yükseldi.

Piyasada aşağı yönlü eğilim devam ederken XRP’nin %6’nın üzerindeki artışı dikkat çekiyor. Analistler SEC davasının Ripple lehine sonuçlanması halinde XRP’nin 5 dolara kadar yükselebileceğini ifade ediyor.


Total
19
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Büyük Borsa, Dünyaca Ünlü Müzik Festivali Tomorrowland İle Ortaklık Kurdu!

Sonraki Haber

SingSing, SuperFan’ın Gücünü Müzik NFT’leriyle Buluşturacak Yeni NFT Pazarını Duyurdu

İlgili Haberler