Kapat

XRP Davası Uzun Vadede Kriptolar İçin İyi Bir Haber Olabilir Mi?

XRP Davası Uzun Vadede Kriptolar İçin İyi Bir Haber Olabilir Mi?

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun San Francisco merkezli Blockchain devi Ripple’a ve Ripple CEO’su Brad Garlinghouse ile Ripple kurucusu Chris Larsen’a açtığı dava kripto para piyasasında deprem etkisi yarattı. Şu anda Ripple başta olmak üzere tüm kripto para birimlerinde ciddi düşüşler görülüyor.

Ripple Fiyatı Tepetaklak

Dava haberlerinin ortaya çıkmasının ardından XRP token’ın fiyatı deyim yerindeyse çakıldı. Fiyat 0,50 dolar seviyelerinden 0,21 dolar seviyelerine kadar gerileyerek yüzde 50’nin üzerinde değer kaybetti.

Aslında dava öncesinde XRP her ne kadar geri çekilmeler yaşasa da  iyi bir fiyat grafiği çiziyor ve tüm kripto para birimleri ile birlikte bir yükseliş içinde bulunuyordu. 1 Aralık’ta 0,30 dolar bandından 0,90 dolar bandına kadar yükselen XRP, 2021 yılı için umut vaat eden bir kripto para olarak değerlendiriliyordu.

Ama son düşüşlerle 0,21 dolar gerileyen ve şu anda da 0,26 dolar bandında işlem gören XRP tüm pozitifliğini kaybetmiş gibi görünüyor.

Tüm Piyasa Kırmızıda

Kripto para birimleri Ripple’da meydana gelen depreme anında yanıt vermedi ve hemen düşüşe geçmedi. Ancak olayların sıcaklığını kaybetmeye başlaması ve insanların şaşkınlıklarını üzerinden atması ile birlikte tüm kripto paralarda bugün düşüş eğilimi görülüyor.

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) son 24 saat içinde yüzde 2 değer kaybederek nispeten gücünü korurken piyasa hacmi bakımından en büyük altcoin olan Ethereum (ETH) yüzde 6,36 değer kaybetti ve 577 dolar seviyesine geriledi.

Piyasa hacmi sıralamasında en büyük ilk on altcoin içinde Ripple’dan sonra en çok değer kaybeden coin Chainlink (LINK) oldu. LINK aslında 2020 yılının en iyi performans sergileyen kripto para birimleri arasında yer alıyordu. Ancak son düşüşle birlikte %20’ye yakın düşüş grafiği çizen LINK 10 dolar bandına geriledi.

Ethereum, Bitcoin ve LINK’in dışında kalan kripto para birimlerinde de %30’lara kadar düşüş görülüyor.

Uzun Vadede Kriptolar İçin İyi Olabilir Mi?

SEC davası ve şu anda görülen düşüşler her ne kadar olumsuz olarak lanse edilse de bazı isimler uzun vadede bu durumun kripto para birimleri için olumlu olacağını düşünüyor. Çünkü Ripple ve piyasaya sürdüğü XRP token’ları birçok kez kripto para ekosisteminde hedeflenen merkeziyetsizlği bozduğu için eleştirilere maruz kaldı.

Orta ve uzun vadede, piyasadaki panik havası dindikten sonra bahsi geçen davanın kripto para ekosistemin hedeflerine yaklaşmasına basamak olabileceği düşünülüyor.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.