Ripple’da Deprem: Delist Kararları, XRP Fiyatının Çakılması ve Dava Gelişmesi!

Ripple’da Deprem: Delist Kararları, XRP Fiyatının Çakılması ve Dava Gelişmesi!

Piyasanın en popüler altcoin’lerden olan Ripple (XRP) yine gündeme oturdu. Ancak bu sefer haberler hiç iyi değil ve Ripple son haberler dolayısıyla ralliyi başlattığı fiyat seviyelerine geri döndü. Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun Ripple’a ve üst düzey iki yöneticisine karşı açtığı dava XRP’ye kıyamet gibi günler yaşatıyor.

XRP Fiyatı Çakılıyor

Yazının yayına hazırlandığı sırada 0,32 dolar bandında işlem gören XRP’nin 0,30 dolar seviyesine kadar gerilemesi ve düşüşünün devam ediyor olması yatırımcılar arasında büyük paniğe sebep oluyor. Panik arttıkça ve haberler gelmeye devam ettikçe de XRP fiyatı daha da düşüyor.

Bunların yanında bundan yaklaşık bir ay önce XRP’nin tam olarak 0,30 dolar bandında yükseliş ivmesini başlattığını ve bazı borsalarda 0,90 dolara kadar yükseldiğini hatırlatmakta fayda var. Spark airdrop heyecanı ve piyasadaki genel pozitif havanın etkisi ile kendi rallisini yaşayan XRP bu sefer de SEC haberlerinin ve delist şoklarının etkisinde kendi ayı piyasasını yaşıyor.

Delist Riski

SEC’in öncelikle XRP ile ilgili adım atacağı yönünde söylentiler çıktı ve bu söylentilerden hemen 1 gün sonra ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ortaya çıkan haberleri doğrulayan açıklamasını yaptı. Yapılan açıklamalara göre SEC, hem bir şirket olarak Ripple’a hem de Ripple’ın CEO’su Brad Garlinghouse ve kurucusu Chris Larsen’a, yasal olmayan yollardan menkul kıymet satışı yapıldığı gerekçesi ile dava açtı.

Bu açıklamaların ardından küçük kripto para borsalarından bazıları ya XRP’yi delist etti ya da işlemleri geçici bir süre durdurma kararı aldı. SEC haberleri ile zaten bir darbe yemiş olan XRP fiyatı ise delist etme ve işlemlerin askıya alınması haberleri ile düşüşünü derinleştirdi.

Düşüş Nereye Kadar Devam Edecek?

SEC’in açıklamalarının ardından XRP fiyatının düşmesi olağan karşılanıyor. Ancak düşüşün ne kadar devam edeceğinin gelen yeni haberlere bağlı olduğu düşünüyor. Her ne kadar CEO tamamen XRP’nin ve Ripple’ın arkasında olduğunu açıklasa da piyasada yaşanan düşüşün önüne geçemiyor.

Bunlara ek olarak XRP’de negatif yönlü hareket yaklaşık 3 gündür devam ediyor ve bu üç içinde fiyat yaklaşık olarak 0,58 dolar seviyelerinden 0,30 dolara kadar düştü. Yatırımcılar konuyla ilgili endişelerini dile getirseler de bazı analistler sakin olunması gerektiğini ve SEC’ten menkul kıymet yönünde bir karar çıkmadığı sürece XRP’nin kendini toparlayacağını ifade ediyor.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.