XRP CTO’sundan Önemli Ripple ve Bitcoin (BTC) Karşılaştırması

İlayda Peker

Yakın zamanda yapılan bir röportajda Ripple CTO’su David Schwartz, XRP Ledger’in konsensüs mekanizmasının Bitcoin’in Proof-of-Work (PoW) fikir birliği mekanizmasına göre avantajlarından bahsetti.

Bitcoin ve XRP Karşılaştırması

TechRadar Pro ile yaptığı bir görüşme sırasında açıklamalarda bulunan Ripple CTO’su David Schwartz, madencilerin  PoW fikir birliği sürecine katılımının aslında asnıldığı kadar merkezsiz olmadığını ve aracılık dışı bir ödeme ağı sunmadığını iddia ediyor.

CTO konuyla ilgili olarak, “Bir kripto para birimi tek taraflı bir piyasa olmalıdır; kullanıcılar bir değer deposu ve bir değişim aracı ister. Ancak Bitcoin’in yaptığı şey onu iki taraflı bir pazara dönüştürmekti. Madenciler tarihsel olarak yüksek işlem ücretleri için savaştılar çünkü bu onların geliri. Gerçek şu ki, en yüksek ücretleri almaya çalışan başka bir paydaş grubunuz var ve bu, ödemelerin bir bankada işleyiş şeklinden çok da farklı değil.” ifadelerini kullandı.

Rekabet Mi İşbirliği Mi?

Yapılan açıklamalara göre Schwartz ve eski meslektaşı Jed McCaleb, 2011’de PoW ile ilgili sorunları anladıktan sonra, hız ve merkezi olmama konusunda iyileştirilebilecek farklı bir şey denemeye karar verdi.

CTO’nun açıklamalarına göre proof-of-work algoritması Bitcoin ile ilgili en harika şey değil. Onlar için Bitcoin ile ilgili en güzel olan şey tüm işlem verilerinin ve işlem kurallarının halka açık olması ve merkezi operatör olmaması gerçeğiydi.

Schwartz Ripple Ledger’da yaptıkları şeyi ise “Yaptığımız şey radikal bir şekilde sisteme güvenmek, sistemi en aza indirmek, ağa saldırı dürtüsünü ortadan kaldırmak. XRPL’yi tasarlama şeklimiz, fikir birliği algoritmasının işlemleri sıraya koymasıdır. Kripto para ödülü yoktur, bu nedenle süreç, rekabetin aksine işbirliğine dayalı.” sözleri ile açıkladı.Total
2
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

İngiltere’de Artık Kripto İşletmeleri Finansal Suç Raporu Sunmak Zorunda!

Sonraki Haber

Enjin, Polkadot Üzerinde NFT Platformu Oluşturdu: ENJ Coin Nasıl Etkilenecek?

İlgili Haberler