XLM ve XRP Arasındaki Rekabet Büyüyor: Stellar, Ripple’ı Geride Bırakabilir Mi? 

İlayda Peker

Stellar (XLM), bu hafta Ripple’a karşı Blockchain ödeme ağlarının savaşını kazanıyor gibi görünüyor.  Ortaya çıkan son veriler, XLM’ye yönelik uzun vadeli hissiyatın da XRP’den daha pozitif olduğu görülüyor.

Stellar ve Ripple

Ortaya çıkan son rakamlar Amerka Birleşik Devletleri menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun açtığı dava ile tepetaklak olan XRP yatırımcılarını daha da endişeleniyor gibi görünüyor. 5 Ocak itibariyle TheTIE tarafından derlenen uzun vadeli duyarlılık puanı XLM için 70 iken XRP için 70’in altında kaldı. Yasal işlemden önce, XRP duyarlılığı tüm zamanların en yüksek seviyesindeydi.

Ukrayna’dan Stellar Adımı

Stellar ve Ukrayna, merkez bankası dijital para birimleri üzerine bir anlaşmaya vardı. Pazartesi günü yapılan açıklamaya göre, Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakanlığı ve Stellar Development Foundation (SDF), dijital varlıklar ekosistemi için ve Ukrayna’nın ulusal dijital para birimini oluşturmak amacıyla Mutabakat Zaptı imzaladı.

Bu haberin ardından yükselişe geçen Stellar (XLM), Salı günü yüzde 30 artışla 0.176 doları gördü. Böylece XLM Kasım 2018’den bu yana en yüksek seviyesine yaklaşmış oldu.

XLM’nin Ukrayna çözümlerinde ne ölçüde yer alacağı belirsizliğini korurken, Stellar yöneticileri ödeme sisteminin anlaşmanın büyük bir bölümünü oluşturacağını doğruladı. Ayrıca Stellar Geliştirme Vakfı’nın CEO’su ve İcra Direktörü Denelle Dixon konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “Grivnayı dijitalleştirmek, Stellar temelli araçları ve hizmetleri Ukrayna halkına ve işletmelerine getirmek ve Ukrayna’da Stellar ekosistemindeki işletmelere yeni ortaklık fırsatları sunmak için Bakanlık ve diğer paydaşlarla çalışmayı dört gözle bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Altcoin Sezonu

Pek çok isim 2021 yılının altcoin’ler için önemli bir yıl olacağını ifade ediyordu. Stellar’ın atmış olduğu adımlarla 2021 yılı XLM için daha da önemli bir hal alabilir. XLM, altcoin boğasının da etkisiyle yükselişini devam ettirirse çok kısa zamanda 3 yıl önceki rekor seviyesinin üzerine yükselebilir. Hatta bazı analistler pozitif ortamın devam etmesi halinde XLM’in 1 doların üzerini görebileceğini düşünüyor.

Öte yandan 2 Ocak’ta Ethereum’un (ETH) artış hamlesi birlikte başlayan altcoin rallisi son 24 saattir bir geri çekilme ve düzeltme grafiği çiziyor. Ancak son verilere göre piyasada düzeltme bitti ve altcoin’ler yükseliş eğilimlerini devam ettiriyor gibi görünüyor. Yazının yayın hazırlandığı sırada ETH %8.41, Cardano (ADA) %10 ve Chainlink (LINK) %9.45’lik yükselişlerle ilerliyor.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Kripto Paralar İle İlgili Atılan Adımlara Tepkiler Büyüyor

Sonraki Haber

ETH Yorumları: Ethereum/USD Teknik Analizi 05/01/2021

İlgili Haberler