Bitcoin (BTC) Düştü: ETH ve Altcoin’lerde de Büyük Düşüşler Yaşanacak Mı?

İlayda Peker

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) haftaya 33.600 dolar bandında başladı. Ancak ilerleyen saatlerde yaşanan büyük düşüş BTC’nin çok kısa sürede 5.000 dolar birden gerilemesine sebep oldu. 28.000 dolar bandına kadar gerileyen Bitcoin sonrasında bir toparlanma ile yeniden 30.000 doların üzerine yükselmeyi başardı.

Bitcoin Fiyatı

Bitcoin fiyatı 16 Aralık’ta 20.000 dolarlık eski rekorunu kırdıktan sonra çok büyük bir boğa koşusu başlattı ve iki hafta boyunca sürekli yeni rekor seviyeler imza attı. Son olarak BTC Pazar günü 34.786 dolarla yeni bir rekor kırdı ve bundan saatler sonra düşüşe geçti.

Bitcoin’in yaşadığı bu büyük geri çekilme birçok yatırımcının paralarını BTC’den çekmesine sebep oldu. Aslında bu beklenen bir durumdu ve panik satışlar diğer düşüş zamanlarında olduğu gibi bu sefer de yaşandı.

Ortaya çıkan son bilgilere göre düşüş sebebiyle piyasada yaklaşık olarak 23.000 Bitcoin tasfiye edildi. Piyasada tasfiye edilen Bitcoin’in değeri ise dolar bazında 715 milyon dolar seviyesindeydi.

Ancak görünüşe göre bazı yatırımcılar bu düşüşü bir satın alım fırsatı olarak değerlendiriyor. Çünkü 28.000 dolar seviyesinde alım baskısı o kadar güçlüydü ki fiyat çok kısa sürede 30.000 doların üzerine yeniden yükseldi.

Ethereum Fiyatı

Ethereum bu sabah saatlerinde 1.000 doların üzerine çıkarak uzun zamandır kendisinden beklenen performansı sergilemiş oldu. Her ne kadar Bitcoin’de yaşanan büyük düşüş ile bir miktar geri çekilme olsa da ETH hala son 24 saatte sergilediği yüzde 15’in üzerindeki artış performansı ile dikkat çekiyor.

Aslında bu durumun çok uzun zamandır beklenen altcoin boğasından kaynaklanıyor olabileceği düşünülüyor. Bitcoin fiyat artışı başladığından bu yana özellikle altcoin yatırımcıları ciddi bir altcoin sezonunun başlamasını bekliyor ve bu fitili ETH’un bugünkü artışı ateşlemiş olabilir.

Düşüşler Tehlikeli Mi?

Genel itibari ile büyük ralliler esnasında yaşanan geri çekilmeler her ne kadar panik yaratsa da piyasa için sağlıklı hareketler olarak nitelendiriyor. Çünkü düzeltme olmaması halinde yükseliş oranlarından çok daha yüksek düşüş oranları görülebiliyor. Ama düzeltmeler daha sağlam ve daha uzun soluklu rallileri beraberinde getiriyor.

Bu sebeple birçok analist yatırımcılara temkinli olmalarını söylemekle beraber paniğe kapılmamalarını ifade ediyor.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

BTC Yorumları: Bitcoin/USD Teknik Analizi 04/01/2021

Sonraki Haber

Popüler Analiste Göre Bu 3 Token’ın 2021 Yılında İzlenmesi Gerekiyor

İlgili Haberler