Warren Buffett Bitcoin (BTC) Hakkında Konuştu!

Fatih Uçar

Berkshire Hathaway CEO’su Warren Buffett, Bitcoin’e karşı duruşunu yineledi. Geçtiğimiz dönemlerde de Bitcoin’e karşı sert bir tavır takınmış ve onunla alay etmişti. Son hissedar toplantısında da benzer açıklamalar duyduk. Peki dünyanın en zengin yaşlılarından biri olan Buffett, en büyük kripto para birimiyle ilgili neler söyledi?

Neden Bitcoin Karşıtı?

Berkshire Hathaway Yıllık Hissedar toplantısında konuşurken Buffett, Bitcoin’in aksine tarım ve gayrimenkul gibi sektörlerin nasıl daha somut getirilere sahip olduğuna atıfta bulunurken Bitcoin’in maddi değer eksikliğini rasyonelleştirdi. Dünyadaki tüm Bitcoin’leri en ucuz fiyattan bile teklif etseler, Buffet yine de almayacağını söyledi.

“Şimdi bana dünyadaki tüm Bitcoin’leri 25 dolara vermeyi teklif etsen, onu almazdım çünkü onunla hiçbir şey yapamam. Onu öyle ya da böyle sana geri satmak zorunda kalacağım. Hiçbir şey yapmayacak. Daireler rant üretecek ve çiftlikler yiyecek üretecek”.

Bitcoin Düşmanı Buffett

Ayrıca Buffett, Bitcoin’in kökenini anonim kalan bir birey olan Satoshi Nakamoto’nun bir ürünü olarak sorguluyor gibi görünüyordu. Bitcoin giderek bir ödeme şekli olarak kullanılmasına rağmen, Buffett doların gerçek para olarak kaldığını/kalacağını düşünüyor. Yıllar boyunca Buffett, bir noktada Bitcoin’e karşı düşmanca bir duruş sergiledi ve bir numaralı kripto para birimini “sıçan zehri” olarak nitelendirdi. Öte yandan Buffett’ın asistanı Charlie Munger, Bitcoin‘in “aptal” olduğunu ve “kötü” niteliklerin Amerika’yı kötü gösterdiğini söyledi.

Berkshire Hathaway şirketinin en önemli iki isminin Bitcoin’i reddetmesine rağmen şirket kısa süre önce Nubank’a 1 milyar dolar yatırım yaptı. Brezilya bankası, yatırım kolu aracılığıyla Bitcoin ETF gibi ürünler sunan kripto yanlısı bir şirkettir. Buffett ve Munger, Bitcoin’e karşı sert tavırlarını para kazanacakları senaryolarda yumuşatabiliyor.

Daha önce Michael Saylor da benzer şekilde Bitcoin’i azılı düşmanı ilan etmiş ve sonrasında, şirketi MicroStrategy’yi en büyük kurumsal Bitcoin yatırımcısına dönüştürmüştü. Belki de Buffett ve Murgen’in ömrü vefa ederse ikisi için de benzer dönüşler görebiliriz?Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Bitcoin (BTC) Boğa Sezonu Ne Zaman Gelecek? Uzman Yorumları!

Sonraki Haber

Ethereum’da Kritik Durum: ETH İçin Önemli Seviyeler! 

İlgili Haberler