Vladimir Putin, Kripto Paraları Resmen Tanıdı

Metin Alaca

Kripto para birimleri şu sıralar özellikle yaşanan yükseliş ve ONS Altının rallisi ile rekabet ile gündeme gelse de arka planda oldukça olumlu başka olaylar da yaşanıyor. Rusya Başkanı Vladimir Putin geçtiğimiz Cuma günü önemli iki yasa tasarısının ilkine imza atarak kripto para birimlerini resmen tanıdı .

Rus medyası tarafından aktarılan bilgilere göre geçtiğimiz hafta ülkenin parlamentosu tarafından onaylanan tasarıların ikisi de kripto para sektörü için oldukça olumlu gözüküyor. Tasarıya göre şirketler Rusya Merkez Bankası tarafından kayıt altına alındıkları müddetçe blockchain tabanlı dijital menkul kıymet piyasaya sürebilecekler.

Putin Tartışmalı Kripto Para Tasarısını İmzaladı

Bunun gerçekleştirilmesi için şirketlerin belirli regülasyonlara uyması ve Rusya Merkez Bankası tarafından belirlenen kriterleri doldurması gerekiyor. Rus parlamentosu ve devamında Putin tarafından onaylanan tasarı tam anlamıyla Rusya içerisinde dijital borsa için kapıları aralamış olacak. Parlamento tarafından onaylanana ancak henüz Putin’in imzasını almayan diğer tasarının ise bu yılın sonlarında onaylanması bekleniyor.

Söz konusu tasarının önceki versiyonunda ülke içerisinde kripto para alım satımının tamamen yasaklanması ele alınıyordu ve bunun büyük bir değişim yaşadığı görülmekte. Tasarının ilk hali hem Adalet Bakanlığı hem de Ekonomik Gelişim Bakanlığı tarafından eleştiri almış ve bu sebeple değiştirilmişti.

Putin tarafından geçtiğimiz Cuma günü imzalanan tasarı ise kripto paraların resmen tanınmasını sağladı. Rus haber ajansı TASS tarafından aktarılan bilgiye göre “dijital paranın” tanımı artık “ödeme aracı olarak kabul edilebilecek elektronik veri” olarak belirlenmiş durumda. Yine de tasarıda bunun herhangi bir parasal birim olmadığı da sert bir şekilde vurgulanıyor.

Rusya daha önce de kripto para yasakları ile gündeme gelmişti ancak bu tasarı sektör için oldukça olumlu ve ilerlemeye yönelik gibi gözükmekte.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Çin’in Dijital Yuan’ının Hedefi Belli Oldu!

Sonraki Haber

Bitfinex Popüler Altcoin İçin Müjdeyi Verdi

İlgili Haberler