Vitalik Buterin’den Stablecoin Yorumu: Hard Fork Tartışması

İlayda Peker

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, Tether (USDT) ve Circle USD (USDC) gibi merkezi stablecoin’lerin, gelecekteki çekişmeli hard fork’larda önemli bir karar verici olabileceğini söylüyor.

Merkezi Stablecoin’ler

Buterin 3 Ağustos’ta Seul’deki BUIDL Asya konferansında yaptığı açıklamalarda, Ethereum‘un yaklaşmakta olan Merge gelişmesini konuşmak üzere Near Protocol’ün (NEAR) kurucu ortağı Illia Polosukhin ile bir sohbet gerçekleştirdi.

Ethereum kurucu ortağı açıklamalarında, merkezi stablecoin’lerin, endüstrinin hard fork’larda hangi blok zinciri protokolüne saygı duyacağı konusunda önemli bir karar verici olabileceğini savundu. Bir blok zinciri ağının protokolünde etkili bir şekilde iki sürümle sonuçlanan radikal bir değişiklik olduğunda bir hard fork oluşuyor ve genellikle, bir zincir diğerine tercih ediliyor.

Konuyla ilgili olarak Buterin ise “Birleşme anında, iki ayrı ağ olacak ve sonra borsalar var, oracle sağlayıcıları var, hangisine saygı duyacaklarına bir şekilde karar veren stablecoin sağlayıcıları var.” sözlerini kullandı.

Buterin açıklamalarına, “Çünkü bu noktada kriptografik olarak bir zincirde 100 milyar USDT’ye ve diğer zincirde 100 milyar USDT’ye sahip olacaksınız. Bu nedenle Tether bunlardan birine saygı duymayı bırakmalı” şeklinde devam etti. Ancak Buterin, böyle bir çekişmenin Ethereum’un yaklaşmakta olan Birleşmesinde bir sorun olacağına dair herhangi bir belirti görmediğini belirterek, merkezi stablecoin sorununun gelecekteki hard fork‘lar için daha fazla endişe kaynağı olduğunu belirtti.

Önümüzdeki 5-10 Yıl

Buterin, önümüzdeki beş ila on yıl içinde, Ethereum’un merkezi stablecoin sağlayıcılarının daha fazla ağırlık taşıyabileceği daha çekişmeli sert çatallar görebileceğini de sözlerine ekledi:

Bu noktada, belki Ethereum temeli daha zayıf olacak, belki ETH 2 müşteri ekipleri daha fazla güce sahip olacak ve belki Coinbase gibi biri hem sabit bir coin çalıştıracak hem de o zamana kadar müşteri ekiplerinden birini satın almış olacak. Bu tür birçok şey olabilir

Buna ek olarak merkezi aktörlere potansiyel bir çözüm olarak Buterin, farklı türde sabit paraları tercih etmeyi önerdi.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Ethereum Bitcoin’i Takip Ediyor: ETH’da Son Durum!

Sonraki Haber

Bu Altcoin Veri İhlalini Duyurdu! Kripto Para Kullanıcılarına Uyarı!

İlgili Haberler