Visa, Evrensel Ödeme Kanalını Ethereum Üzerine Kurdu!

İlayda Peker

Dev finansal hizmetler firması Visa, uzun zamandır kripto par sektörüne aktif olarak faaliyet gösteriyor. Bu hafta ortaya çıkan bilgilere göre firma, Ethereum Testnet’te ilk akıllı sözleşmesini uyguladı.

Visa’nın Evrensel Ödeme Kanalı

Şirket, kripto para ile merkez bankaları aracılığıyla ödeme işlemede lider olma konusunda net bir yatırım yapıyor. Visa’nın ilk akıllı sözleşme dağıtımı, hem Ethereum hem de USDC’yi kabul eden bir ödeme kanalıydı. Bu, “Evrensel Ödeme Kanalı” veya UPC olarak adlandırılan merkez bankası dijital para birimleri (CBDC’ler) arasında birlikte çalışabilirliği sağlayacak ödeme işlemcisi tarafından geliştirilmekte olan kavramsal bir protokol olarak tanımlanabilir.

Visa‘nın UPC’si, çeşitli blok zincirlerinde farklı olarak CBDC’leri desteklemek için inşa ediliyor. Şirketin kripto başkanı Cuy Sheffield, girişimi “Visa’nın potansiyel olarak bir blok zincirindeki dijital para birimi ile başka bir blok zincirindeki başka bir dijital para birimi arasında köprü haline gelmesine yardımcı olabileceği bir yol etrafında uzun vadeli gelecek düşünce konsepti” olarak nitelendirdi.

Visa’nın Planları

Bu haftaki gelişme, Visa‘nın kripto alanındaki ilk hamlesi değil. Geçen ay şirket bir CryptoPunk satın aldı ve NFT’ler hakkında olumlu bir bakış açısı paylaştı. Ayrıca 2021’in ortalarında şirket, kripto bağlantılı Visa kartlarına yılda 1 milyar doların üzerinde harcandığını paylaştı.

Öte yandan Visa’nın Ethereum üzerinde çalıştığı biliniyor ve son gelişme ile şirket Ethereum’u bir kez daha kullanmış oluyor. Şirketin Ethereum ile net çalışma süreci, blok zinciri için daha fazla kurum satın alımını sağlamak için verimli olabilir.

Visa tarafından yayınlanan ilgili UPC araştırma ve içgörü raporunda şirket, küresel işlemler için bir “blok zinciri ağları ağı” olma arzusunu açıkça gösteriyor. Dijital varlık takipçisi 21Shares, Ethereum’u “2009’da Bitcoin’in yaratılmasından bu yana kripto varlık ve blok zinciri endüstrisindeki en önemli tek yenilik” olarak tanımladı.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Ripple Fiyatı: XRP Fiyatını Önümüzdeki Günlerde Ne Bekliyor?

Sonraki Haber

Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) Gerçekten Birbirinden Farklı Mı?

İlgili Haberler