Veriler Oldukça Etkileyici: Varlık Yöneticileri ve Şirketler Ne Kadar Bitcoin’e Sahip?

İlayda Peker

Elde edilen son bilgilere göre Bitcoin‘in dolaşımdaki arzının yaklaşık %6’sı varlık yöneticileri ve şirketler tarafından biriktirildi ve bu da kripto varlıklarının ana akım ve kurumsal olarak benimsendiğinin sinyallerini veriyor.

Kurumsal İlgideki Büyük Artış

Buy Bitcoin Worldwide’a göre, 40,1 milyar dolar değerindeki 816.379 adet BTC, şu anda 14 Bitcoin fon şirketi ve varlık yöneticisi tarafından tutuluyor. Bu da kripto para arzının yaklaşık olarak %4’ünü temsil ediyor.

Endüstri lideri Grayscale Bitcoin Trust, 654.600 BTC’yi  yani yaklaşık olarak 32 milyar dolar değerinde Bitcoin’i yöneterek Bitcoin arzının %3’ünden fazlasına sahip durumda. CoinShares’in XBT Provider’ı, arzın %0.23’ünü temsil eden 48.466 BTC yani yaklaşık olarak 2,4 milyar dolar ile ikinci sırada yer alıyor.  Kalan 12 firmanın ise toplamda 113.313 BTC’si bulunuyor. Yani toplam arzın %0,54’ü 12 firma ve varlık yöneticisinin yönetimi altında bulunuyor.

Bunlara ek olarak Bitcoin arzının yaklaşık olarak %1’i halka açık şirketlerin elinde bulunuyor. Halka açık şirketler tarafından tutulan tüm Bitcoin’in yarısı, MicroStrategy’de bulunuyor. Firmanın elinde şu anda yaklaşık olarak 5,3 milyar dolar değerinde 108.992 adet BTC bulunuyor.

Öte yandan elektrikli araç üreticisi Tesla, özel şirketler tarafından tutulan Bitcoin’in %20’sini elinde bulunduruyor ve firmanın yaklaşık 2,1 milyar dolar değerinde 42.902 BTC sahibi olduğu biliniyor. Ayrıca yapılan açıklamalara göre özel şirketler tarafından saklanan BTC’nin yaklaşık %80’i Block.One’ın elinde bulunuyor. Firma şu anda 6,8 milyar dolar değerinde 140.000 BTC’ye sahip.

Bitcoin’in Sınırlı Arzı

Bitcoin’in arzı 21 milyon ile sınırlı ve son Bitcoin’in 2140 yılında piyasaya sürüleceği tahmin ediliyor. Bununla birlikte şu anda yaklaşık olarak 18,8 milyon BTC dolaşımda bulunuyor ve tüm BTC’lerin yaklaşık olarak %5’ine erişimin artık olmadığı tahmin ediliyor.

Bu da varlık yöneticilerinin ve şirketlerin arzın daha da büyük bir payını kontrol edebileceği anlamına geliyor.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bu Gösterge Bitcoin (BTC) İçin Artış Sinyali Veriyor!

Sonraki Haber

PrimeXBT Analisti Kim Chua: Bitcoin 100.000 Dolara Çıkabilir

İlgili Haberler