MicroStrategy Bitcoin (BTC) ile 1 Yılını Geride Bıraktı!

Fatih Uçar

Teknoloji ve iş zekası firması MicroStrategy kripto paralarla tanışalı tam bir yıl oldu. Şirket geçtiğimiz yıl bugünlerde Bitcoin (BTC) almaya başladı. Geçtiğimiz aylarda kripto para piyasalarının yaşadığı çöküşe rağmen pes etmedi ve alım yapmaya devam etti. Şirketin başındaki Michael Saylor Bitcoin (BTC)’e bağlılığıyla tanınıyor. Özellikle öncülük ettiği Bitcoin Madencilik Komisyonu karbon emisyonu FUD’u ile mücadelede ciddi görevler üstlendi.

MicroStrategy İlk Yatırımını Yapmıştı

Geçtiğimiz yıl 11 Ağustos tarihinde 250 milyon dolar değerinde Bitcoin (BTC) alan şirket o günden beri kaderini kripto paralar bağlamış durumdadır. Sqaure ve Tesla’nın Bitcoin alımı da Michael Saylor’un bu hareketinden sonra geldi. Sonrasında da bildiğiniz gibi kurumsal yatırımcıların ve fonların kripto paralara büyük akını başladı.

Eski Bitcoin düşmanlarından olan Michael Saylor yaptığı bu dönüşle birlikte şirketini ve ismini hızla büyüttü. Kısa sürede 1 milyon takipçiye ulaştı.

MicroStrategy Kripto Paralar Sayesinde

Şirket kripto paraların desteğiyle geçtiğimiz yıldan bugüne hisselerini ciddi anlamda şişirdi. MicroStrategy hisseleri 1 yılda tam %450 arttı.

MicroStrategy’nin kümülatif olarak elinde 7,2 milyar dolar değerinde Bitcoin (BTC) bulunuyor. Yaklaşık 105.000 Bitcoin tutan şirketin maliyeti ise tam 2,4 milyar dolardır. Yani kriptodan kısa sürede milyar dolarlar kazandığını söyleyebiliriz.

Bitcoin Saylor’un desteğini özellikle 33.000 dolar seviyelerinde sık sık gördü. Şirket tüm bu düşüşlere rağmen ciddi anlamda borçlanarak BTC almaya devam etti. Üstelik yaptığı bu alımlar şirket hisselerini o dönem son derece olumsuz etkiledi. Birçok ekonomist MicroStrategy’nin Bitcoin (BTC) ile çökeceğini söylerken bugün yanıldıklarını kabul ediyor.

Amiral gemisi 48.000 dolar hedefine ulaşabilmek için 46.800 direncini zorlamaya devam ediyor. Günlerdir SMA 200 çizgisinin üzerinde fiyatlanan Bitcoin (BTC) birçok analiste göre son derece ucuz kabul ediliyor. Mevcut rallinin devam etmesi halinde yıl sonu 100.000 doların görülmesi bekleniyor. Özellikle psikolojik sınır olan 100.000 doların aşılması önü alınamaz bir ana akım kabulü de beraberinde getirebilir.

Öte yandan görmezden gelinen kripto paralar tüm dünya ülkeleri tarafından tanınmaya ve regüle edilmeye başladı. Borsaların yerel düzenleyicilerle girdiği iletişim son derece güçlü, özellikle FTX gibi sınırlı büyüyen şirketler düzenleyicilerle çok daha iyi ilişkiler kurarak hızla küresel ölçekte yayılmaya devam ediyor.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Uzman Analistten İddialı Açıklama: Bitcoin ve Ethereum Hangi Seviyeleri Görecek?

Sonraki Haber

Max Keiser’dan Önemli Bitcoin (BTC), Altcoin ve Altın Açıklaması!

İlgili Haberler