Veriler, Ethereum Arzının 100 Milyon Dolardan Fazla Düştüğünü Gösteriyor

Bitcoin Haber

Kripto para ağının PoW mutabakat algoritmasından PoS mutabakat algoritmasına geçişinden bu yana piyasa değeri açısından ikinci en büyük dijital para birimi olan Ethereum‘un ($ ETH) 100 milyon dolardan fazla değeri yakıldı.

Önemli Veriler

Kripto paranın deflasyonist eğilimi zaman içinde artıyor ve ağın 180 gün içinde birleşme yükseltmesinden bu yana arzı 64.457 ETH’nin üzerinde düşerek şu anda piyasada 120.456 ETH‘nin dolaşımda olduğu noktaya geldi.

Ultrasound.money’den alınan verilere göre, Ethereum’un arzı Birleşmeden bu yana yılda %0,1 oranında düşerken, birleşme olmasaydı yılda %3,42 oranında artacaktı.

Web sitesinin tahminleri, Ethereum arzının 2025 yılına kadar 117 milyon ETH’ye düşebileceğini ve ağdaki stakerlar için ihraç ödüllerinin yılda yaklaşık %4 olmasının beklendiğini gösteriyor. Arzdaki düşüşe neden olan ETH yakımının önemli bir kısmı, Uniswap, Tether ve işlem ücretleri yoluyla token yakan diğer projeler de dahil olmak üzere büyük DeFi uygulamalarından yapılan transferlere bağlanabilir.

Ethereum işlemleri, Ethereum Improvement Proposal (EIP) 1559’un uygulanmasını içeren Londra hard fork’undan sonra ETH yakmaya başladı. EIP, ağdaki işlem ücretlerinin çalışma şeklini değiştirdi. Açık artırma sistemi yerine, kullanıcılar artık işlemlerinin doğrulayıcılar tarafından işlenmesi için bir taban ücret ödüyor ve alternatif olarak işlemlerinin daha hızlı işlenmesini sağlamak için onlara bahşiş verebiliyor.

ETH Staking

Ethereum stake etme, hem kripto para sahipleri hem de borsalar için bir gelir kaynağı olarak görülmüştür. Bu platformlar kullanıcılara, ödül kazanmak için ETH’lerini zincir üzerinde kilitlerken ayrı bir token aracılığıyla likiditeyi korumalarına ve karşılığında ödüllerin bir kısmını toplamalarına olanak tanıyan bir stake hizmeti sunmaktadır.

Örneğin Nasdaq’ta listelenen kripto para borsası Coinbase, stake etme, kazanma ve saklama ürünleri aracılığıyla geçen yılın dördüncü çeyreğinde 200 milyon doların üzerinde gelir elde ettiğini bildirdi.

Özellikle, Ethereum’un merakla beklenen Şangay yükseltmesi, Goerli test ağında gerçekleştirilen ve stake edilmiş ETH para çekme simülasyonunu içeren son bir kostümlü provanın ardından, ağın ana ağında etkinleştirilmeye bir adım daha yaklaştı.

Yükseltme etkinleştirildiğinde, Ethereum’un bir proof-of-stake (PoS) ağına tam geçişini tamamlayacak ve doğrulayıcıların stake edilmiş etherlerini ve blok ekleme veya onaylamadan kazandıkları ödülleri çekmelerine olanak tanıyacak.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Bitcoin’de Son Durum: Ayılar Yeniden Kontrolü Ele Alabilir Mi?

Sonraki Haber

Coinbase Artık ETH Tabanlı Bu 6 Altcoin’i Listelemeyecek!

İlgili Haberler