Ethereum Shapella Yükseltmesi Başarılı Testin Ardından Mainnet İçin Hazırlanıyor

Bitcoin Haber

Ethereum‘un ETH’nin geliştirilmesine olanak tanıyacak Shapella yükseltmesi Goerli ağında başarıyla etkinleştirildi. Ana ağ yükseltmesinin önümüzdeki ay yapılması bekleniyor.

Shapella Başarılı

Ethereum geliştiricisi Tim Beiko’nun Goerli’nin çatallandığını duyurmasıyla Ethereum, ağı yükseltme çabalarında daha ileri adımlar atıyor. Çatallanma, Ethereum’un Shapella yükseltmesi ana ağda yayınlanmadan önce gerekli bir adımdır ve beraberinde çeşitli iyileştirmeler getirmektedir. Saat 10:26 UTC’de, epoch 162,304 yükseltmeyi tetikledi ve kısa bir süre sonra da tamamlandı.

Beiko, mevduatların işleme tabi tutulduğunu duyurdu, ancak birkaç doğrulayıcının henüz yükseltilmediğini belirtti. Teşvik eksikliği şeklinde olası bir zorluk olduğunu da ekliyor. Testnet, gerçek değeri olmayan ETH kullanıyor ve bu da testnet doğrulayıcılarını yeterince cezbetmeyebilir.

Ana ağ konusunda daha iyimser çünkü kullanıcıların bu düğümleri ana ağda olduğundan daha az kaynakla çalıştırma olasılığı daha yüksek. Beiko daha önce, bu değişikliğin insanların ilk kez değişiklik gönderebildiği ve bunun da düşük kaynaklı düğümlerde kaçırılan bloklara/testlere yol açabileceği gerçeğine atıfta bulunmuştu.

Uzun lafın kısası, stake edilmiş ETH çekimi artık Goerli test ağında işleme tabi tutulabilecek. Bu, önümüzdeki ay beklenen ana ağ yükseltmesinin temelini oluşturuyor.

Shapella Nedir?

Shapella, piyasada en çok beklenen yükseltmelerden biri olan Şanghay yükseltmesinin konsensüs tarafı yükseltmesidir. Şangay ve Capella’nın birleşiminden oluşmakta olup, birincisi yürütme tarafı yükseltmesi olarak hizmet vermektedir.

Capella, doğrulayıcıların eylemlerini gerçekleştirdiği mutabakat katmanına odaklanırken, yürütme katmanı akıllı sözleşmelerin var olduğu yerdir. Bunlar bir madalyonun iki yüzüdür ve birlikte Ethereum’u varlığının bir sonraki aşamasına taşıyacaktır.

Ethereum Şangay yükseltmesi son birkaç haftadır manşetlere hakim oldu ve likit stake çözümleri bundan faydalanıyor gibi görünüyor. Fikir birliği, Lido Finance gibi likidasyon stake çözümlerinin ETH‘nin çekilmesi mümkün hale geldikçe bir artış göreceği yönünde.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Litecoin (LTC) Toparlanma Belirtileri Gösteriyor: Sebebi Ne? 

Sonraki Haber

Yeni ChatGPT ‘GPT-4’ Modeli Yapay Zeka Tokenlarında Büyük Artışa Yol Açtı

İlgili Haberler