VanEck Vazgeçmiyor: Yeni BTC ETF Başvurusunun Detayları

İlayda Peker

Dünyada bir Bitcoin (BTC) borsa yatırım fonu (ETF) için başvuruda bulunan ilk firmalardan biri olan VanEck, Amerika Birleşik Devletleri’nde bir spot Bitcoin ETF başlatma planlarından vazgeçmiyor.

VanEck’ten Yeni Hamle

Firma, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) fiziksel olarak desteklenen bir Bitcoin ETF başvurusunda bulundu. 24 Haziran’da yapılan VanEck’in en son Bitcoin ETF başvurusu, SEC’in 12 Kasım 2021’de önceki spot Bitcoin ETF talebini reddetmesinden aylar sonra geldi. Menkul kıymetler düzenleyicisi, kararını kamu yararının yanı sıra “sahtekar ve manipülatif eylem ve uygulamaları önlemek” argümanına dayandırdı.

Bunların yanında en son dosyalamada VanEck, SEC’in bu sefer bir Bitcoin ETF’sini onaylaması için çok sayıda neden sundu.

ETF şirketi, ABD’de listelenen spot Bitcoin borsada işlem gören ürünlerin (ETP) eksikliğinin ABD fonlarının Bitcoin’e maruz kalmasını engellemediğini savundu. “Bunun nedeni, birçok ABD ETP’sinin spot BTC’ye yatırım için Kanada BTC ETP’lerini kullanmasıdır” sözlerini kullanıyor VanEck.

Bunlara ek olarak firma, “Bu teklifi ve benzeri diğerlerini onaylamak, ABD ETF’lerine ve yatırım fonlarına, kusurlu ürünlere veya diğer ülkelerde listelenen ve öncelikli olarak düzenlenen ürünlere güvenmek yerine, bu tür bir erişim sağlamak için ABD’de listelenmiş ve düzenlenmiş ürünler sağlayacaktır.” ifadelerine yer veriyor.

ETF Hamleleri

Daha önce bildirildiği üzere Kanada, Şubat 2021’de Purpose Bitcoin ETF’nin lansmanı ile spot Bitcoin ETF’yi piyasaya süren dünyadaki ilk ülkelerden biri oldu.

VanEck, otoritenin Bitcoin vadeli işlem tabanlı ETF‘lerine izin vermeye karar vermesinin ardından spot Bitcoin ETF’yi onaylamanın SEC için mantıklı bir adım olacağını düşünüyor. Ayrıca VanEck’in BTC vadeli ETF’si 16 Kasım 2021’de Chicago Board Options Exchange’de işlem görmeye başladı.

Bloomberg ETF analisti Henry Jim’e göre, VanEck’in son spot Bitcoin ETF’si için son tarih 3 Mart 2023.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

El Salvador’dan Yeni Bitcoin Alım Hamlesi

Sonraki Haber

Ethereum (ETH) Yatırımcılarını Neler Bekliyor?

İlgili Haberler