Spot Bitcoin ETF: Artan Talebe Rağmen Geri Adım Atmıyor!

Fatih Uçar

SEC’in spot Bitcoin ETF başvuru sahipleri ile ilişkisi, bu yeni gelişme ile ilginç dönüşler almaya devam ediyor. Geçtiğimiz yıl gelen vadeli Bitcoin ETF onayı piyasada büyük bir coşku doğurmuştu. Peki bu yılın boğa sezonu Spot Bitcoin ETF ile gelir mi? Son gelişmeler sizlerle.

Spot Bitcoin ETF

ETF, belirli bir varlığın veya varlık grubunun performansını izleyen bir yatırım aracıdır. ETF’ler, yatırımcıların varlıklara doğrudan sahip olmadan portföylerini verimli bir şekilde çeşitlendirmelerine olanak tanır. SEC, Bitwise Bitcoin ETP Trust‘ın Nasdaq’ta listelenmesini onaylayıp onaylamamaya karar vermek için son tarihi 1 Temmuz’a kadar uzattı.

Popüler gazeteci Wu Blockchain, söz konusu gelişmeyi 24 Nisan’da bir tweet’te vurgulamıştı. Belki de SEC, tüm Bitcoin spot ETF uygulamalarını reddetti veya daha detaylı incelemesini devam ettirecek.

“SEC, önerilen kural değişikliğini onaylayan veya onaylamayan bir emir vermek için daha uzun bir süre belirlemenin uygun olduğunu düşünüyor. Böylece, önerilen kural değişikliğini ve bununla bağlantılı olarak sunulan yorumlarda gündeme getirilen konuları değerlendirmek için yeterli zamana sahip olacak”.

SEC ve Bitcoin ETF

Elbette bu ilk ve tek uzatılan başvuru süreci değil. Bu yılın Şubat ayının başlarında, Bitwise Asset Management fonu da aynı durumla karşı karşıya kaldı. Ünlü varlık yöneticisi Grayscale, Grayscale Bitcoin Trust‘u borsada işlem gören bir fona (ETF) yükseltmek için SEC’e yeni bir çağrıda bulundu. Geçmişteki aynı sonuca rağmen, varlık yöneticisi son tarihe kadar mücadelesine devam ediyor.

Bitcoin ETF için talep artıyor ve bunu sadece Grayscale verilerine bakarak görebilirsiniz, 50 eyaletteki yatırımcıların 800.000 GBTC hesabına sahip olmasıdır. Gerçekten inanılmaz bir  veri ve bankaların, yatırım şirketlerinin iştahını kabartan şey de tam olarak budur.

Bitcoin ETF Sosyal Hacim ve Fiyata Etkisi

Temmuz ayına kadar olan süreye rağmen, söz konusu başvuru için işler pek umut verici görünmüyor. Ayrıca SEC, son aylarda Fidelity, SkyBridge ve Valkyrie dahil olmak üzere birkaç ihraççı tarafından spot Bitcoin ETF’lerini reddetmişti. Bunların tümü, Bitcoin’e kurumsal yatırımı kolaylaştırmaya çalışıyordu.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.


Total
3
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Shiba Coin Yakımı Ne Zaman? Shiba Coin ile Pasif Gelir!

Sonraki Haber

Cardalonia Metaverse: Cardano’da Yeni Bir Büyük Dijital Dünya!

İlgili Haberler