Uzman Analist Bitcoin’de Takip Edilmesi Gereken Göstergeyi Açıkladı!

İlayda Peker

ABD bankacılık devi J.P. Morgan’ın küresel piyasa stratejisti Nikolaos Panigirtzoglou, mevcut ayı piyasasının ne zaman sona ereceğini merak edenler için Bitcoin hakimiyetinin (Bitcoin Dominance) trend göstergesi olduğuna inandığını dile getirdi.

Bitcoin Dominance’in Önemi

Panigirtzoglou, CNBC’nin “Worldwide Exchange” programının Perşembe günkü yayınındaki  röportajında Brian Sullivan’a, Bitcoin piyasa hakimiyetinin %50’nin üzerine çıkmasının sağlıklı bir piyasa için önemli olduğunu dile getirdi.

Panigirtzoglou konuyla ilgili açıklamalarında, “Bu ayı piyasasının bitip bitmediği açısından burada izlenmesi gereken bir başka gösterge olduğunu düşünüyorum.” sözlerini kullandı. Yüksek profilli JPMorgan analisti, Bitcoin’in hakimiyetinin Nisan ayında aniden bir aydan biraz fazla bir sürede yüzde 61’den yüzde 40’a düştüğünü belirtti.

Hızla büyüyen altcoin hakimiyeti, genellikle kripto para piyasasında çok fazla büyümenin bir göstergesi olarak nitelendiriliyor. Ethereum, Dogecoin ve diğer alternatif kripto para birimlerindeki büyük ralli, piyasanın acımasız bir ayı piyasası başlamadan önce zirveye ulaştığı Ocak 2018’in yankılarını da taşıdı.

Bitcoin hakimiyeti, tüm piyasa çöktükten sonra 23 Mayıs’ta yüzde 48’e yükseldi, ancak altcoin’lerin son zamanlarda zayıflamış olmasına rağmen yüzde 50’lik seviyeyi aşmakta başarısız oldu.

Kurumların Bitcoin Yatırımları

Panigirtzoglou, Bitcoin fonlarına girişlerin altcoin’lere kıyasla arttığını da belirtiyor. Analiste göre bu durum kurumların Bitcoin‘de “göreceli bir değer fırsatı” gördüğünü ve bu nedenle şu anda satın alım yaptıklarını gösteriyor.

Ancak, JPMorgan’ın 2020’nin dördüncü çeyreğindeki ile aynı sayıda giriş görmemesi nedeniyle genel çıkış düşüş eğilimini koruyor. Önümüzdeki ay gerçekleşecek olan Grayscale Bitcoin Trust hisselerinin açılması, kripto piyasası üzerinde ek aşağı yönlü baskı oluşturabilir.

Bununla birlikte, JPMorgan, kurumsal ilginin artması ile fiyat artışının da yaşanacağından  yüksek volatilitenin başka bir kripto kışına yol açmasını beklemiyor.


Total
14
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Coins Drivers: Bireylere ve Kurumlara Hizmet Veren Kripto Borsası Halka Açık Satışa Başlıyor

Sonraki Haber

BTC, ETH, XRP, DOGE ve ADA Yorumları: Kriptoları Ne Bekliyor?

İlgili Haberler