UST’den Sonra USDT Piyasa Hacminde Neler Oldu?

İlayda Peker

Şu anda piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük stablecoin’i olan Tether (USDT), TerraUSD (UST) olayından sonra piyasa değerinde gözle görülür bir düşüş yaşadı. Aslında UST olayı tüm stablecoin piyasasını etkilemiş durumda.

USDT Piyasa Değeri Düştü

Elde edilen son bilgilere göre UST olayından sonra USDT’nin piyasa değeri 10 milyar dolar seviyesinde bir düşüş yaşadı. USDT piyasa değeri 73,2 milyar dolar seviyesinde ve USDT şu anda en büyük üçüncü kripto para konumunda bulunuyor.

Elde edilen verilere göre USDT’nin piyasa değeri 12 Mayıs’ta 84,15 milyar dolar ile tüm zamanların rekorunu kırmıştı. Dolayısıyla ATH seviyesinden sonra 10 milyar doların üzerinde bir düşüş olduğu ifade edilebilir.

Tether‘in geri ödeme programı, kullanıcıların fiat para birimi için USDT’de işlem yapmasına olanak tanıyor ve bu da teminatlı stablecoin’in toplam piyasa değerinde gerilemeye neden olabiliyor. CoinGecko’nun yaptığı açıklamalara göre ise dolar sabitini kaybeden UST olayından sonra Tether piyasa değerinde de düşüşler yaşanmaya başladı. Bu da bir nevi sarsılan güvene bağlanıyor.

Buna ek olarak şu anda 53,1 milyar dolar değeri USD Coin (USDC) en büyük ikinci stablecoin konumunda bulunurken en büyük 5. kripto para olarak sıralamada yer alıyor. USDC’yi ise 18,5 dolarlık piyasa değeri ile Binance USD (BUSD) takip ediyor. BUSD en büyük 7. kripto para birimi olarak karşımıza çıkıyor.

Terran (LUNA) ve UST Gelişmeleri

UST’nin dolar sabitini kaybetmesi ve ardından piyasaya çok fazla LUNA sürülmesinden sonra bir süre durumun nasıl toparlanacağına dair tartışmalar sürmüş olsa da şu anda yakım işlemleri başlamış gibi görünüyor. LUNA yatırımcıları kripto para biriminin fiyatının toparlanması için yakım cüzdanlarına LUNA göndermeye başladı.

Ancak yatırımcıların unutmaması gereken bir nokta var: LUNA fiyatının yeni bir rekor kırması en azından uzun bir süre için mümkün görünmüyor. Çünkü şu anda piyasada yaklaşık olarak 6,9 milyon adet LUNA var ve LUNA’nın fiyatının 1 dolar olması için bile piyasa değerinin 6,9 trilyon dolar üzerine çıkması gerekecek. Dolayısıyla tüm kripto para piyasası değerinin bile 1,3 trilyon seviyesinde olduğu düşünüldüğünde bu durum çok zor.Total
9
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Uzman İsim Açıkladı: Son Olaylar Piyasa İçin İyi!

Sonraki Haber

Michael Van de Poppe: Bu 3 Altcoin’de Ralli Bekliyorum!

İlgili Haberler