USDT, UST ve Tüm Kripto Piyasası Kan Ağlıyor!

İlayda Peker

Piyasadaki düşüş hatta deyim yerindeyse katliam durumu devam ederken lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) 28.000 dolarlık desteği de kaybettiğini görüyoruz. Piyasada son durumlara bir göz atalım…

Tether ve UST

Stablecoin’ler konusunda endişeler devam ederken UST’nin 0,60 dolar altında kaldığını ve Tether’in de (USDT) bu durumdan ne yazık ki etkilendiğini görüyoruz. BTC ise bu sabah saatlerinde 26.700 dolara kadar geriledi. BTC’deki düşüşün son 24 saatte %10’un üzerinde olması satış baskısını artıyor.

Terra’nın stablecoin’i sebebiyle belirsiz piyasanın yönünü aşağı çevirmesi ve UST’nin değer kaybetmeye devam etmesi de yatırımcıların endişelerini besliyor gibi görünüyor. Ayrıca borsaların da UST ile ilgili hamleler yaptığını görüyoruz. Örneğin; işlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto borsası konumunda olan Binance, coin marjinli #LUNA vadeli sözleşmelerini bugün saat 11.00’de kaldıracağını açıkladı.

Bunlara ek olarak Terra (LUNA) da büyük bir düşüş yaşıyor ve Mayıs başında 80 dolardan işlem gören LUNA’nın 0,22 dolardan işlem gördüğünü ifade edebiliriz. Dolar sabitli olan ve dolayısıyla 1 dolar seviyesinde işlem görmesi gereken UST ise 0,60 dolar seviyelerinde.

Öte yandan sistem kararlılığı hakkında yorum yapan Tether baş teknoloji sorumlusu Paolo Ardoino, USDT’nin geri çekilmesinin normal şekilde devam ettiğini söyledi.

Kripto Piyasasında Son Durum!

Ocak 2021’de oluşturulan düşük makro aralığı kaybetme konusunda analistler, mevcut seviyeleri potansiyel bir fırsat olarak görmeye hala kararlı gibi görünüyor.

Popüler yatırımcı Rekt Capital, “Makro düşüş trendinde ne kaybederseniz, makro yükseliş trendinde katlarını geri kazanırsınız. Tek yapmanız gereken aşırı düşüşte olan piyasalara dikkat etmek” sözlerini kullandı.

Buna ek olarak kayıpların boyutu piyasa tasfiyelerine yansıdı. On-chain izleme kaynağı Coinglass’tan elde edilen veriler, Bitcoin ve altcoinler birleştiğinde tasfiyelerin 24 saat içinde 1,2 milyar doları aştığını gösteriyor.Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Coinbase’den Endişe Veren Haberler: Hisseler Neden Düştü?

Sonraki Haber

Piyasa Eriyor: UST ve LUNA Nereye Kadar Düştü?

İlgili Haberler