USDC’nin Değerindeki Düşüşten ABD Mi Sorumlu?  

Bitcoin Haber

Circle Internet Financial’ın CEO’su Jeremy Allaire, şirketin stablecoin’i USD Coin’in değerinin düşmesinden Amerika Birleşik Devletleri’ndeki düzenleyici zorlukları ve bankacılık sistemiyle ilgili endişeleri sorumlu tutuyor. 

USDC Yorumları 

Allaire, Çarşamba günü Bloomberg Television’a verdiği röportajda yatırımcıların “ABD’den risk alma” arzusunun USDC‘nin piyasa değerindeki düşüşe katkıda bulunduğunu söyledi. 

USDC, kripto sektörünün en çok güvenilen sabit coinlerinden biri olmaya devam ediyor, ancak ABD ile olan yakın bağları son zamanlarda önemli ölçümlerde zemin kaybettiğini gördü. The Block Research’ün verileri, piyasadaki toplam USDC arzının yılın başından bu yana yaklaşık 10 milyar dolar azalarak 30 milyar doların biraz üzerindeki mevcut seviyesine düştüğünü gösteriyor. Bu arada, rakip USDT’nin arzı, toplam 82,5 milyar dolarlık bir arza ulaşmak için zemin kazandı. 

Bloomberg’e konuşan Allaire, “ABD bankacılık sistemi hakkında küresel çapta büyük bir endişe görüyoruz,” dedi. “ABD’deki düzenleyici ortamla ilgili endişeler görüyoruz.” 

Circle, bu yılın başlarında ABD’deki bankacılık krizine yakalandı ve 3,3 milyar dolarlık rezervinin (stablecoin‘inin değerini destekleyen sermayenin bir kısmı) kötü talihli kredi veren Silicon Valley Bank’ta depolandığını açıkladı. Bir ABD dolarına sabitlenmiş olması gereken USDC, birkaç gün sonra toparlanmadan önce kısa bir süre 0,88 dolara kadar değer kaybetti. 

Gelişmelerin Etkisi 

SVB’nin çöküşü, ABD’deki iki kripto dostu bankanın – Silvergate Bank ve Signature Bank – düzenleyiciler tarafından kapatılmasından kısa bir süre sonra geldi ve bu alandaki girişimler için çok az bankacılık seçeneği bıraktı. 

SVB olayından sadece bir hafta sonra Circle, Avrupa’da daha derin kökler salma planının bir parçası olarak Fransız kripto varlık lisansı için başvurduğunu duyurdu. 


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin 2015 Yılındakine Benzer Bir Tablo Mu Çiziyor? 

Sonraki Haber

Gary Gensler’ın 2018 Tarihli Videosu Twitter’da Yorumlara Sebep Oldu!  

İlgili Haberler