USDC 0,93 Dolara Düştü: Stablecoin’de İşler Karışıyor!

Bitcoin Haber

Bankacılık devinin çöküşüyle birlikte Circle‘ın stablecoin rezervleri USDC’yi tamamen destekleyecek kadar büyük mü?

Circle Gelişmeleri

Cuma günü Amerikan tarihinin en büyük ikinci banka çöküşünün ardından, piyasa katılımcıları hangi firmaların Silicon Valley Bank‘ı (SVB) çevreleyen duruma yakalanabileceği konusunda endişeli.

İşte risk sermayedarlarının ve büyük kripto yöneticilerinin başarısızlık hakkında söyledikleri – ve kripto topluluğunun neden sonrasında Circle’a göz kulak olduğu.

Circle tarafından çıkarılan ve en büyük ikinci stablecoin olan USDC, çok sayıda borsada değer kaybetti. CoinGeko’nun verilerine göre, bu yazının yazıldığı sırada yaklaşık 0,94 dolardan işlem görüyor.

Bununla birlikte, Circle’ın nakit rezervlerinin %25’inin SVB’de – yaklaşık 3,3 milyar dolar – olmasına rağmen şirketin normal şekilde çalışmaya devam ettiğini belirttiğini not etmek önemlidir.

Circle’ın Başı Dertte mi?

Bir raporda, Ocak ayı sonu itibariyle Circle’ın nakit rezervlerinin “Bank of New York Mellon, Citizens Trust Bank, Customers Bank, New York Community Bank, Flagstar Bank, N.A.’nın bir bölümü, Signature Bank, Silicon Valley Bank ve Silvergate Bank” dahil olmak üzere ABD tarafından düzenlenen finansal kurumlarda bulunduğu belirtildi.

Raporda, tüm bu kurumlarda yaklaşık 9,88 milyar dolar tutulduğu iddia ediliyordu, ancak Circle’ın şeffaflık sayfasında güncellenen bir rakam bu sayının 11,4 milyar dolara yükseldiğini iddia etti. Bu rakam Circle‘ın rezervlerinin yaklaşık %26,3’üne tekabül ediyor – geri kalanı ise ABD Hazine Menkul Kıymetlerinde tutuluyor.

Circle’ın 42,3 milyar dolarlık toplam rezervi, 42,2 milyar dolar tutarındaki token şeklindeki ödenmemiş borcundan yalnızca yaklaşık %0,1 daha yüksekti. CoinGecko’ya göre, 10 Mart 22:00 UST itibariyle USDC’nin piyasa değeri 42,8 milyar $’dır – sadece dört saat öncesine göre 900 milyon $ düşüş.

Bu yazının kaleme alındığı sırada Circle henüz rezervlerinin tam olarak ne kadarının her bir bankacılık ortağında tutulduğunu belirten bir açıklama yapmadı. Ancak Circle, 12 ay önce BNY Melon’un USDC rezervlerinin “birincil sorumlusu” olduğunu duyurmuştu. Ayrıca, bu hafta gönüllü tasfiyeye giren bir kripto bankası olan Silvergate’de tutulan rezervlerinin küçük bir kısmının zaten diğer bankacılık ortaklarına taşındığını açıkladı.

Circle’ın ortaklarından bir diğeri olan Signature Bank, Silvergate’ten uzaklaşan kripto firmaları için ilk tercih edilen alternatif gibi görünüyor. Ancak, SVB’yi çevreleyen yaygın bankacılık endişeleri nedeniyle bu firma bile Cuma günü %22 değer kaybetti.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

SEC, VanEck Bitcoin Spot ETF’i Üçüncü Kez Reddetti

Sonraki Haber

Silicon Valley Bank’in Çöküşü Dogecoin Fiyatını Düşürdü!

İlgili Haberler