Ünlü Yatırımcı: “Altın Çok Tehlikeli, Bitcoin’e Şans Vereceğim”

İlayda Peker

CNBC’de Mad Money’nin sunucusu Jim Cramer yaptığı son açıklamalarda, yatırımlarının %1’ini Bitcoin’ (BTC) yönlendirebileceğini açıkladı. Ünlü yatırımcı BTC ile Altın arasında karşılaştırmalar yaptı ve enflasyondan korunmanın önemine değindi.

“Şans Vereceğim”

Anthony Pompliano ile gerçekleştirdiği bir podcast sırasında Cramer, % 1 ile Bitcoin’ bir şans vereceğini dile getirdi.

Cramer’in yanı sıra 2017’deki boğa koşusundan bu yana  CNBC’den, Bloomberg’den ve diğer kurumlardan analistler Bitcoin’i ciddi şekilde eleştirdi. Çoğu, kripto para birimlerinin ponzi şeması veya dolandırıcılık olduğunu ya da veya sürdürülemez olduğunu iddia etti. Ancak bu söylemlerin Bitcoin’in Nisan 2019’da 4.000 doların üzerine çıkması ile değişmeye başladığı görülüyor.

Çoğu yatırımcı, Altın gibi güvenli liman varlıklarını enflasyona karşı önlem olarak görüyor. Ama yatırımcılar bu varlıkları kullanırken büyük yatırım getirisi beklemiyor. Cramer ise yaptığı açıklamalarda, bir yandan güvenli liman özelliği gösterirken bir yandan yüksek getiri sağlama potansiyeli olduğu için Bitcoin’e çekildiğini dile getirdi ve şu ifadeleri kullandı:

Demek istediğim, insanlar kripto paranın saldırıya uğraması gibi konulardan konuşuyorlar.Peki,  gerçekten kötü olan ne biliyor musunuz? Çocuklarınızın Altınınızı bulamadığı zamandır. Ve bu arada bu durum hiç sıra dışı değil. İşte bu yüzden kripto sahibi olmaya ihtiyacım var. Çünkü çok büyük bir enflasyondan korkuyorum. Altın iyi olacak, emlak iyi olacak ama onlar yerimde saymam sağlayacak. Bunun yanında para kazanma fikri büyük bir nimet, buna %1 ile şans vereceğim.

Bitcoin’e Şans Verenler

Bitcoin’e şans veren sadece Cramer değil. Paul Tudor Jones gibi milyarder yatırımcılar ve hatta milyarlarca dolarlık halka açık şirketler Bitcoin’e yatırım yapmaya başlıyor. Örneğin; 16 Eylül’de MicroStrategy CEO’su Michael Saylor, firmanın şu anda 38.250 BTC’ye sahip olduğunu söyledi.

Bilindiği gibi MicroStrategy 11 Ağustos’ta rezerv para birimi olarak Bitcoin’i benimsediklerini açıklamıştı. Saylor dün yaptığı açıklamalar ile 16.796 BTC daha satın aldıklarını kamuoyu ile paylaştı.

Bunlara ek olarak Cramer yaptığı açıklamalarda Altın yatırımının tehlikeli olduğu yönünde de açıklamalar yaptı. Cramer’in açıklamalarına göre bugünün çocukları gelecekte Altın’ı anlamayacak ve bunun asıl nedeni Altın’ın tehlikeli olduğunu düşünecek olmaları. Cramer’e göre altın; çalınması tehlikesi, nerede olduğunun unutulması ya da bankalardan çıkarılamaması gibi sebeplerle tehlike teşkil ediyor.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Ethereum Yorumları: ETH 1.000 Dolara Doğru İlerliyor

Sonraki Haber

BTC Yorumları: BTC/USD Teknik Analizi 16/09/2020

İlgili Haberler