MicroStrategy Neden Bitcoin’i Rezerv Para Olarak Kabul Etti?

İlayda Peker

Dün dünyada bir ilk gerçekleşti ve halka açık bir şirket ilk defa Bitcoin yatırımı yaptı. Hatta şirket Bitcoin’i rezerv para birimi olarak benimsediğini açıkladı. Dünyanın en büyük halka açık ticari istihbarat şirketi MicroStrategy 11 Ağustos’ta yaptığı açıklamalar ile Bitcoin’i nakitten daha güvenilir bulduklarını dile getirdi ve 21.454 adet Bitcoin satın aldığını açıkladı.

Peki, MicroStrategy neden bu kadar büyük adım attı ve uzmanlar neden diğer büyük şirketlerin de MicroStrategy’i takip edeceğini düşünüyor?

Dijital Altın

MicroStrategy CEO’su Michael Saylor 11 Ağustos’ta yaptığı açıklamalarda Bitcoin’i “dijital altın” olarak tanımladı. Saylor hiçbir şüpheye yer bırakmayacak şekilde yaptığı açıklamalarda, Bitocin’in hem geleneksel para birimlerinin hem de altın gibi değerli metallerin çok üstüne olduğunu dile getirdi. Saylor konuyla ilgili açıklamalarında, “Bitcoin dijital altındır. Kendisinden önceki tüm paralardan daha sert, daha güçlü, daha hızlı ve daha akıllıdır.” ifadelerini kullandı.

Bu açıdan bakıldığında Saylor’ın da aslında birçok isimle aynı fikirde olduğu görülüyor. Örneğin; “Bitcoin Standardı” adlı kitabında Saifedean Ammous lider kripto para biriminin “dijital kıtlığının” Bitcoin’i şimdiye kadar kullanılan her varlıktan farklı hale getirdiğini ifade etmişti. Ammous gibi Saylor da Bitcoin’in yapısının, zamanla değerinin artmasını sağlayacağını düşündüğünü dile getiriyor.

Geleneksel Paralarla İlgili Şüpheler

MicroStrategy attığı bu adım ile deyim yerindeyse geleneksel para birimlerine hiç acımadı ve yerine Bitcoin’i koydu. Ayrıca şirket bu hamle ile toplam Bitcoin arzının da yüzde 0.1’ini şimdiden kontrol altına almış oldu. Piyasanın popüler isimlerinden Peter McCormack da bu konuya değindi ve ileride çok az şirketin bu avantaja sahip olabileceğini dile getirdi.

Bunların yanında Saylor yaptığı açıklamalarda birçok şeyin kendisini Bitcoin’e yönlendirdiğini dile getirdi. Saylor’a göre, COVID-19 döneminde hükümetlerin attığı adımlar, mevcut küresel ekonomik politikalar ve küresel siyasi ve ekonomik belirsizlikler bu etkenlerin arasında yer alıyor.

Ayrıca Saylor COVID-19 ile başlayan bu dönemin ileride çok daha ciddi sorunlara yol açacağını da yaptığı açıklamalara ekledi. Saylor’a göre bu süreçte geleneksel para birimlerine olan güven de sarsılacak.

Bitcoin’in Güvenilirliği

Tüm bunlara ek olarak Saylor, Bitcoin’den oldukça övgü ile söz ederken şirketlerinin farklı bir kripto para birimi ile ilgilenip ilgilenmediği konusunda hiçbir açıklama yapmadı. CEO konuyla ilgili olarak, “Bitcoin’in küresel kabulünü, marka tanınırlığını, ekosistem canlılığını, ağ hakimiyetini, mimari esnekliğini, teknik faydasını ve topluluk ahlakını, uzun vadeli bir değer deposu arayanlar için bir varlık sınıfı olarak üstünlüğünün ikna edici kanıtı olarak görüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bunların yanında Bitcoin‘in 11 yıllık ömrü boyunca pek çok zorluğu aşmış olması ve kendisini yok etmek için atılan tüm adımları başarılı bir şekilde savuşturması da Bitcoin’in hem MicroStrategy tarafından tercih edilmesinin hem de diğer şirketler tarafından tercih edilecek olmasının en önemli etkenleri arasında gösteriliyor.Total
5
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

İşlem Ücretleri %75 Düştü: Coinbase Bunu Nasıl Başardı?

Sonraki Haber

XRP Yorumları: XRP/USD Teknik Analizi 12/08/2020

İlgili Haberler