Ünlü Stratejist: Bitcoin Muazzam Getirileri İle Dünyayı Ele Geçiriyor!

İlayda Peker

Yatırım stratejisti Raoul Pal’ın yaptığı son açıklamalara göre lider kripto para birimi Bitcoin 10 yılda %6.200.000’in üzerinde ve kabaca 1 yılda %200 getiri sağladı ve bu sayede sayesinde Bitcoin (BTC) “dünyayı yiyor”.

Bitcoin’de Rekor Karlar

Compound Capital Advisors’ın kurucusu ve CEO’su Charlie Bilello’nun belirttiği gibi, 2011’de yapılan bir Bitcoin yatırımı %6.271.233 getiri sağladı. O zamandan beri hiçbir şeyin Bitcoin’ yaklaşamadığını ifade eden CEO, bir sonraki en iyi getiri olan Nasdaq’ın %512 karının BTC yanında önemsiz kaldığını ifade ediyor.

Pal ise bahsi geçen rakamları paylaşırken “Bitcoin dünyayı yiyor” sözlerini paylaştı. Yani Pal’ıun görüşüne göre BTC dünyayı ele geçirmeye başladı. Aslında BTC’nin sadece 2020 yılı performansı bile değerlendirildiğinde tüm varlıklardan daha iyi bir getiriye sahip olduğu görülüyor ve bu durum da Pal’ın görüşünü destekliyor. Bu noktada Mart ayında görülen 3.400 dolarlık seviyeden sonra BTC’nin dolar karşısında yaklaşık olarak yüzde 400 değer kazandığını hatırlatmak gerekiyor.

Alternatif olarak, ister dolar-maliyet ortalamalı isterse 10 yıl önceki 100 dolarlık tek seferlik bir yatırım olsun, Bitcoin son on yılda Apple veya Amazon gibi diğer yatırımları gölgede bırakıyor.

“20.000 Dolar Geliyor”

Bunların yanında piyasanın popüler analistlerine göre BTC 20.000 doların altında ne kadar kalırsa tüm zamanlar rekorunu kırması o kadar zorlaşacak. Ancak bugünkü hareketlere bakıldığında 20.000 dolar çok da uzak değil gibi görünüyor.

Makro analisti Alex Krüger Salı günü paylaştığı bir tweet’te, mevcut fiyat hareketinin Bitcoin’i yeni zirvelere çıkmaya hazırlandığını savundu. Krüger’e göre şu anda 20.000 doların üzerine yapılacak bir sıçrama kesinlikle mümkün görünüyor.

Bitcoin yazının yayına hazırlandığı sırada 19.750 dolar bandına işlem görüyor ve bugün artış ivmesi ile hareket ediyor. Dolayısıyla 19.500 dolar bandında görülen yoğun satış baskısının üstesinden gelinmiş oldu ve küçük geri çekilme öncesinde fiyat 19.869 dolara kadar yükseldi.

Kurumların Katkısı

Analistlere göre Bitcoin‘in günümüzde yaşadığı yükseliş ivmesi kurumsal yatırımcılar tarafından kontrol ediliyor ve bu noktada 2017 yılındaki ralliden farklılık ortaya çıkıyor. Çünkü 2017 yılındaki rallinin bireysel yatırımcılar tarafından yönlendirildiği düşünülüyor.

Ayrıca her ne kadar şu anda muazzam bir tablo olsa da bir kez daha 20.000 dolar bandında yaşanacak düşüşün 16.500 dolara kadar gerilemeye sebep olacağı da ifade ediliyor.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Çin’in Kripto Listesi Yayınlandı: BTC, ETH, XRP ve XTZ Kaçıncı Sırada?

Sonraki Haber

Ripple Yorumları: XRP/USD Teknik Analizi 16/12/2020

İlgili Haberler