Ünlü Milyarder Bitcoin’i Eleştirdi: “BTC’yi Anlamıyorum ve Anlatamıyorum”

İlayda Peker

Bitcoin her ne kadar son 12 yılda çok büyük başarılar elde etmiş olsa ve genel kabul büyük oranda artmış olsa da hala lider kripto para birimine eleştiriler yöneltilmeye devam ediyor. Bitcoin’i eleştiren son ismin ise milyarder yatırımcı Lee Cooperman olduğu görülüyor.

“Bitcoin’i Anlatmakta Zorlanıyoruz”

Perşembe günü CNBC’ye konuşan milyarder yatırımcı, yaşıtlarına Bitcoin‘i anlamakta zorlandıklarını ifade ederek, Bitcoin konusunda çok dikkatli olduğunu dile getirdi. Ayrıca Cooperman, Bitcoin’in mantılı olmadığını düşündüğünü ve yeni alan hakkında çok gergin olduğunu da ifade etti. Cooparman, altının bir değer deposu olarak çok daha iyi olduğunu düşündüğünü de belirtti.

Bu noktada Cooperman’ın daha önce de Bitcoin hakkında olumsuz yorumlarda bulunduğunu belirtmek gerekiyor. Aralık 2017’de yaptığı açıklamalarda milyarder isim Bitcoin konusunda çok fazla kafa karışıklığı olduğunu ifade etmişti.

Öte yandan 2021’in başlarında Cooperman Bloomberg ile yaptığı bir röportajda, “NFT’ler, Bitcoin, bunun gibi şeyler için çok yaşlıyım. Bu şeyleri anlamıyorum. Bu benim için çılgınca. Bu hiç mantıklı değil.” sözlerini kullanmıştı.

Omega Advisors başkanının görünüşe göre, Bitcoin’in küresel bir para birimi haline gelip gelemeyeceği konusunda şüpheleri bulunuyor. Ayrıca Cooperman Bitcoin’in ABD dolarına bir alternatif teşkil etmesinin dolar açısından iyi olmayacağını da düşünüyor.

Altın ve Bitcoin Karşılaştırması

Aslında Cooperman’ın altının Bitcoin‘e göre daha iyi bir değer deposu olduğu argümanı son 10 yıldaki veriler ile karşılaştırıldığında haklı görünmüyor. Bitcoin son on yılda %300.000’den fazla getiri sağlarken, altının 10 yıllık getirileri son zamanlarda negatife döndü. Yazının yayına hazırlandığı an itibari ile altının 10 yıllık fiyat performansı negatif %3 seviyesinde bulunuyor.

Bunlara ek olarak Bitcoin’in ciddi destekçileri de bulunuyor. Örneğin; Bloomberg Intelligence analisti Mike McGlone geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamalarda, Bitcoin’in altının yerini alacağını söylemişti.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Blockchain Teknolojisinin İlerlemesi: zkTube Protokolü

Sonraki Haber

Kripto Dünyası İkiye Bölündü: Dogecoin’e (DOGE) Ne Olacak?

İlgili Haberler