Ünlü Ekonomist El Salvador’un Bitcoin Kararını “Aptallık” Olarak Nitelendirdi

İlayda Peker

Profesör Steve Hanke yaptığı açıklamalarda, El Salvador’un Bitcoin’i yasal varlık olarak kabul etmesinin ülkenin ekonomisini çökerteceğine inanıyor. Ekonomist Hanke, El Salvador’un hamlesini “aptalca bir hamle” olarak nitelendirdi ve ülkenin dolar temelli ekonomisine çok büyük zarar vereceğini dile getirdi.

“Bitcoin Bir Para Birimi Değildir”

El Salvador, Bitcoin’i yasal bir varlık haline getirme kararında çok fazla destek aldı. Ancak bununla birlikte bahsi geçen kararı eleştiren de çok fazla isim var. Bu noktada BTC’nin günlük işlemlerde nasıl kullanılacağına dair endişelerin oldukça yaygın olduğu görülüyor.

Bunun üzerine Steve Hanke, Bitcoin’i günlük olarak kullanmanın çok zor olacağını gündeme getirdi. Hanke yaptığı açıklamalarda, ilginç bir şekilde Bitcoin’in yüksek dönüşüm maliyetlerine ve gönderim ücretlerine değindi. Hanke, yasal varlıkların kullanımının kolay ve ucuz olması gerektiğine işaret etti ve Bitcoin’in bu noktada uygun olmadığını savundu.

Öte yandan Hanke, Bitcoin’in resmi para birimi olarak kabul edilmesi ile ülke ekonomisinin yara alabilir bir hale getirildiğine inanıyor. Ekonomiste göre bu durum ülkedeki yasadışı faaliyetleri ve kara para aklama girişimlerini arttıracak. Buna ek olarak ekonomist, ülkenin yerli bir para birimi olmadığına da dikkat çekti.

“Bitcoin Bir Dolandırıcılık Değildir”

Her ne kadar Hanke, El Salvador’un hamlesini “aptalca” bulsa da Bitcoin’in bir dolandırıclık girişimi olmadığına inandığını ifade ediyor. O’na göre Bitcoin, “spekülatif bir varlık ve bu sebeple ülkeler buna göre hareket etmeli.

Varlığa sıfır olarak temel bir değer veren Hanke, bunun bir para birimi olmadığını da yineledi ve “Bitcoin rekabetle karşı karşıya kalacak ve sonunda değerinin şu anda bulunduğu yere göre önemli ölçüde düştüğünü görecek.” sözlerini kullandı.

Bunlara ek olarak Profesör Steve Hanke, 1980’lerin başında Ekonomik Danışmanlar Konseyi’nde Ronald Reagan’ın yönetiminde kıdemli ekonomist olarak görev yapmıştı. Hala Hanke, Johns Hopkins Üniversitesi’nde uygulamalı ekonomi profesörü olarak görev yapıyor.Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Elon Musk’tan Dogecoin’i (DOGE) Eleştiren Shiba Inu (SHIB) Topluluğuna Cevap!

Sonraki Haber

Cardano (ADA) ve Dogecoin (DOGE) Birlikte Çalışabilir Mi?

İlgili Haberler